Skip to content

Kostol Panny Márie Sionskej

V tejto etiópskej kaplnke sa údajne nachádza Archa úmluvy, ktorú strážia mnísi, ktorí nemôžu opustiť budovu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Populárny obraz archy úmluvy bol zvečnený vo filme Dobyvatelia stratenej archy, ale skutočná archa sa údajne nachádza v tejto etiópskej kaplnke, ktorú stráži posvätný strážca, ktorý nikdy nesmie opustiť budovu.

Kostol Panny Márie Sionskej

Kostol Panny Márie Sionskej vraj na tomto mieste v určitej podobe existuje približne od 4. storočia n. l. Ako hovorí príbeh, archu priniesol do Etiópie syn kráľovnej zo Sáby a umiestnil ju v kostole, kde odvtedy zostala. Stavba kostola bola v priebehu rokov viackrát zničená a znovu postavená. Súčasnú kupolovitú budovu kostola dal v 50. rokoch 20. storočia postaviť cisár Haile Selassie.

Kostol Panny Márie Sionskej

Napriek ich neustálym tvrdeniam, že archu majú uloženú v katakombách Kaplnky kostola Panny Márie Sionskej, sa zdá, že ju nikto nevidel. Jediná osoba, ktorá smie artefakt vidieť, je ochranca úmluvy, ustanovený ako strážca archy. Tento strážca musí byť panic a vyberá si ho predchádzajúci strážca pred svojou smrťou. Keď je strážca vybraný, údajne nemôže opustiť kaplnku, aby archa nezostala nestrážená. Archu nesmie vidieť ani predstavený etiópskej cirkvi.

Kostol Panny Márie Sionskej

Bez ohľadu na to, či sa archa skutočne nachádza pod kaplnkou, miesto aj tak každoročne priťahuje tisíce pútnikov, ktorí si kaplnku prichádzajú pozrieť spoza červeného plota, ktorý veriacich drží po obvode.

Etiópia ponúka ďalšie miesta

Kostol Panny Márie Sionskej

Etiópia - Krátke info

Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251

Blízke miesta do +/- 300km