Skip to content

Bluie East Two

Prekvapivo krásna opustená vojenská základňa z druhej svetovej vojny vo východnom Grónsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Bluie East Two, alias „BE2“, je opustená základňa amerického vojenského letectva z druhej svetovej vojny. („Bluie“ bol vojenský kódový názov pre Grónsko počas vojny.) Z nepoužívaného letiska dnes zostali tisíce prázdnych sudov od paliva a hromady skrúteného kovu a zhrdzavených vozidiel. V pozadí sa rozprestiera veľkolepá scenéria.

Vojesnká základňa, Grónsko

Dostať sa na toto odľahlé miesto si vyžaduje trochu úsilia. Nachádza sa na východnom pobreží Grónska, približne hodinu a pol letu z islandského Keflaviku, po ktorom nasledujú dve plavby loďou. Cesta je celodenným výletom, ale počas nej uvidíte aj veľryby a lámanie ľadovcov.

Vojesnká základňa, Grónsko

Vojenská základňa sa nachádza na východnom brehu kanála od väčšieho fjordu. Preskúmaním tohto miesta a jeho opustenej pristávacej dráhy by ste mohli stráviť hodiny, a hoci by ste možno očakávali, že takéto miesto bude strašidelné, opak je pravdou. Je pokojné a zvláštne krásne, s kulisou hôr a ľadovcov a upokojujúcim úzkym kanálom fjordu v popredí.

Vojesnká základňa, Grónsko

Po správach o toxickom odpade Dánsko súhlasilo s vyčistením tohto opusteného miesta, mnohí miestni obyvatelia však uprednostňujú, aby zostalo, pretože je tak trochu turistickou atrakciou. Hovorí sa, že akékoľvek znečistenie palivom už dávno zmizlo a jediné, čo tu zostalo, sú hrdzavé kovové haldy a sudy, ktoré tu zostali približne pred 70 rokmi.

Grónsko ponúka ďalšie miesta

Bluie East Two

Grónsko - Krátke info

Miestny názov: Kalaallit Nunaat
Hlavné mesto: Nuuk
Úradné jazyky: grónčina
Štátne zriadenie: autonómne územie Dánska s vlastnou vládou a parlamentom
Dátum vzniku: 1. mája 1979
Rozloha: 2166086 km²
Časové pásmo: UTC -2:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR DKK
Medzinárodný kód krajiny: GL/GRL
Internetová doména: .gl
Predvoľba telefónneho čísla: +299