Skip to content

Grónsko

Najväčší ostrov na svete patrí Dánsku, od autónomie však smeruje k plnej nezávislosti.

Približná doba čítania: 3 minúty

Dánska kráľovná si pri návšteve Nuuku štýlovo obliekla grónsky národný oblek: vysoké topánky z tulenej kože, pláštenku bez kapucne a široký límec ozdobený korálikmi z farebného skla. Však išlo tiež o oficiálnu návštevu – viezla do grónskeho parlamentu listinu potvrdzujúcu zákon o tunajšej samospráve. Po odovzdávajúcej ceremonii v prístave zahrala vojenská kapela, po ktorej kráľovnú pozdravili i miestni jazdci na kajakoch.

Vlajka Grónska

Samosprávu si obyvatelia Grónska v predchádzajúcom roku odhlasovali v referende. Na základe zákona, ktorý na plebiscit nadväzoval, zostala hlavou najväčšieho ostrova sveta kráľovná Markéta II., Grónsko ale získalo do vlastných rúk napríklad policajné sily alebo súdny systém. Oficiálnym jazykom sa stala grónština, ktorým tu hovoria prakticky všetci.

Inuiti na ostrove žijú už štyri tisíc rokov, nikdy však neprenikli hlboko do vnútrozemia. Nie je pre to ani dôvod – celé vnútorné Grónsko je jedna veľká hora niekoľko kilometrov silného ľadu, kde nič nežije. Zato na pobreží bol vždy dostatok tuleňov, mrožov a veľrýb. Riedke ľudské osídlenie nemalo žiadnu centralizovanú administratívu ani politický systém až do 20. rokov 18. storočia, kedy začala moderná kolonizácia ostrova. Najvyšším správnym celkom tu boli malé obce alebo len rodiny, takže sa o práva miestnych nemal kto brať a kolonizácia išla ako po masle. Ruku v ruke s nej prebiehala bežná kultúrna expanzia, nikdy ale nedochádzalo k násilnému utlačovaniu. Vzťahy s Dánskom boli väčšinou dobré. V roku 1979 získalo Grónsko čiastočnú autonómiu, o tridsať rokov neskôr prišla už zmienená samospráva a tri storočia trvajúca dánska nadvláda prakticky skončila. Podľa odborníkov ide o posledný krok pred plnou nezávislosťou.

Grónsko

Na oslavu nového zákona nechala vláda harpúnovať niekoľko veľrýb – dosť na to, aby sa z nich najedli všetci obyvatelia ostrova. V Nuuku rozdávali predstavitelia úradu veľrybie mäso v plastových vreckách, do vzdialenejších lokalít ho rozvážali malé lietadlá spoločnosti Air Greenland. Celkovo v malých dedinkách pozdĺž pobrežia žije na 40 tisíc ľudí. Dostalo sa na všetkých.

Grónsko ponúka ďalšie miesta

Grónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Kalaallit Nunaat
Hlavné mesto: Nuuk
Úradné jazyky: grónčina
Štátne zriadenie: autonómne územie Dánska s vlastnou vládou a parlamentom
Dátum vzniku: 1. mája 1979
Rozloha: 2166086 km²
Časové pásmo: UTC -1:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.461 DKK
Medzinárodný kód krajiny: GL/GRL
Internetová doména: .gl
Predvoľba telefónneho čísla: +299

Blízke miesta do +/- 300km