Skip to content

Cabinda

Bývalý portugalský protektorát uznala Organizácia africkej jednoty ako tridsiate deviate africké územie, ktoré sa zbavilo koloniálnej nadvlády. Lenže ho čoskoro anektovala Angola.

Približná doba čítania: 3 minúty

Malongo je uzavreté a do značnej miery sebestačné územie. Mestečko obývané z veľkej časti vysťahovalcami z Ameriky má vlastný zdroj elektriny a vody, nechýbajú tu golfové ihriská alebo nákupné centrá. V skleníku tu rastie všetko, čo potrebuje skvelo vybavený šalátový bar v tunajšej jedálni. Po starostlivo posekaných trávnikoch si ti vykračujú volavky, v tieni baobabov sa predáva čerstvé ovocie.

Malongo je enkláva v enkláve. Leží v provincii Cabinda, čo je súčasť Angoly, od zbytku krajiny ho ale delí niekoľko desiatok kilometrov patriacich Demokratickej republike Kongo. Z pláže a kopcov hlavného mesta Tchiowa (alebo Cabinda City) je jasne vidieť, čo za prosperitou Malonga v skutočnosti stojí. Po celom obzore sa tiahnu ropné plošiny spoločnosti Cabinda Gulf Oil Company, ktorá vo dne v noci čerpá cennú surovinu zo dna Atlantického oceánu.

Molongo

Cudzinci žijúci v Malongo svoju obec málokedy opúšťajú. Keď sa k tomu rozhodnú, využijú väčšinou vrtuľník ropnej spoločnosti – lieta sa odtiaľto na medzinárodné letisko. Malongo je obklopené mínovými poľami a plotmi z ostnatého drátu, okolie hliadkujú helikoptéry. Dôvod je jednoduchý – Malongo je na zozname cieľov jednotky ozbrojencov, ktorým velí legendárny kapitán Bonga-Bonga.

Molongo

Ten v Cabinda je za hrdinu. Väčšinu života strávil v uniforme, v sedemdesiatych rokoch bojoval za Angolu proti kolonizátorom z Portugalska. Dnes sa bije za svoju vlasť – Cabinda. Partizánska taktika, ktorú sa naučil vo vojne s Portugalcami, zaberá teraz práve proti Angole. Ako vodca má obrovské charisma. Raz sa mu podarilo oslobodiť z mestského väzenia v Cabinda City šesťdesiatdeväť väzňov vrátane siedmych svojich spolubojovníkov, bez toho aby padol jediný výstrel. Väzenskí strážci vedeli, že nemá nič proti nim, že jeho hnev je namierený proti angolskej vláde. Dnes kapitán bojuje za obyvateľov Cabinda, ktorí z bohatých zásob ropy nemajú prakticky nič – všetky zisky idú do vačkov cudzincom z Malonga.

Angola ponúka ďalšie miesta

Angola - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Angola
Hlavné mesto: Luanda
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 11. novembra 1975
Rozloha: 1246700 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: kwanza
Kód meny: AOA
Kurz (za 1 € dostaneš): 914.27 AOA
Medzinárodný kód krajiny: AGO/AO
Internetová doména: .ao
Predvoľba telefónneho čísla: +242

Blízke miesta do +/- 300km