Skip to content

Lubicon

Územie pôvodných obyvateľov, ktoré Kanade nikdy formálne nepatrilo

Približná doba čítania: 3 minúty

V piatok ráno si deti začali sťažovať na bolesti hlavy a nevoľnosť. Riaditeľ školy ich všetkých poslal von, aby sa nadýchali čerstvého vzduchu. To ale nepomohlo. V okolí to divne páchlo a deťom sa lepšie neurobilo.

Lubicon

O úniku ropy sa obyvatelia mesta Little Buffalo dozvedeli až po štyroch dňoch. Až vtedy im miestne úrady zaslali fax, že z blízkeho ropovodu uniklo na 28 tisíc barelov surovej nafty (približne 4.5 milióna litrov). Podľa úradnej správy neprekročilo znečistenie vzduchu povolené hodnoty.

Lubiconskí Kríovia z Little Buffalo sú v istom zmysle obeťou administratívnej chyby. Na začiatku dvadsiateho storočia vyslali kanadské úrady svojich zástupcov, aby uzavreli s pôvodnými obyvateľmi provincie Alberta zmluvu o využívaní územia a vláda mohla v provincii skutočne začať vládnuť. A úradníci na Lubiconov úplne zabudli, takže zástupci tohto kmeňa žiadnu zmluvu nepodpísali a žiadnych územných práv sa nevzdali. V roku 1939 vláda sľúbila, že pre Lubiconov vytvorí rezerváciu, ani na to však nedošlo. Kríovia žili ako vždy – lovili, kládli pasce a rybárčili, rovnako ako celé stáročia, keď ešte žiadna Kanada neexistovala.

Lubicon

Lenže v sedemdesiatych rokoch sa všetko zmenilo – v Lubicon bola objavená ropa a zemný plyn. Okamžite tam odišli ťažiari a vzniklo tisíce ropných vrtov, čo z oblasti vyhnalo vysokú a inú zver a obyvatelia stratili zdroj obživy. Vzápätí nasledovalo neprehľadné množstvo nových vyhlášok a nariadení, niektorí si vzájomne odporovali, iné mali spätný účinok. V októbri 1988 Kríovia vyhlásili blokádu územia a zdôraznili, že trvajú na svojej nezávislosti, ktorej sa nikdy formálne nevzdali. O päť dní neskôr vtrhli na územie ozbrojené policajné jednotky s útočnými psami a vzdušnou podporou z helikoptér. Dvadsaťsedem ľudí bolo zatknutých, neskôr ich však všetkých prepustili.

Jednania o nárok na územie sa bezvýsledne tiahnu dodnes, ťažba ropy i plynu pochopiteľne veselo pokračuje. Jelene sa nevrátili, iné zvieratá taktiež nie. Náčelník Ominayak nemá žiaden dôvod na spokojnosť. “I keď nakoniec vyhrajeme, stále sme prehrali,” prehlásil.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.473 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1