Skip to content

Cela svätého Daniila Sihastrula

Dom z 15. storočia vytesaný z kameňa rumunským mníchom

Približná doba čítania: 2 minúty

V severnej časti Rumunska, neďaleko mesta Suceava, sa nachádza svätyňa vytesaná z kameňa pred viac ako 500 rokmi. Toto miesto samoty a modlitby, ktoré sa nachádza len jeden kilometer od inej historickej pamiatky (kláštor Putna), vybudoval jediný muž, rumunský mních, ktorý pri svojej snahe byť čo najbližšie k Bohu nepoužíval nič iné ako dláto.

Daniel Hesychast

Daniil Sihastrul (rumunsky “Daniel Hesychast”) sa narodil začiatkom 15. storočia v roľníckej rodine v dedine neďaleko mesta Radauti. Vo veku 16 rokov sa stal mníchom v kláštore svätého Mikuláša, kde bol neskôr vysvätený za kňaza a stal sa povestným spovedníkom. Po čase odišiel do kláštora svätého Vavrinca pri obci Horné Vicovo.

Postupom času sa o ňom začalo hovoriť, že je veľkým duchovným otcom, a začali ho prenasledovať zástupy ľudí, ktorí u neho hľadali duchovné vedenie a pomoc v rôznych otázkach. Keďže sa chcel modliť v tichosti, odišiel do ústrania ako pustovník (eremita) na skryté a neprístupné miesto smerom k horám, neďaleko rieky Vitau.

Podľa legendy si vo vysokej skale vykopal kaplnku a pod ňou ďalšie miesto, ktoré mu slúžilo ako miesto odpočinku aj ako pustovnícka cela. Legenda hovorí, že Daniil žil na týchto miestach viac ako 20 rokov v nepretržitom tichu a modlitbe. Dlho ho miestni obyvatelia uctievali, cirkev ho kanonizovala v roku 1992; jeho sviatok je 18. decembra.

V súčasnosti je toto miesto zaradené do zoznamu historických pamiatok v Sučianskej župe. Tisíce turistov z celého sveta sem prichádzajú na púť, hľadajúc osvietenie a odpoveď na svoje problémy.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.981 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km