Skip to content

Salina Praid

Obrovské rumunské soľné bane používané na liečbu dýchacích ciest v ktorých je vybudované malé mesto.

Približná doba čítania: 2 minúty

Soľná baňa Salina Praid, nazývaná aj Dealul Sarii, ktorá údajne obsahuje tri miliardy ton soli, sa nachádza v európskej “soľnej zóne” a je jednou z najväčších soľných baní v Európe.

Ťažba soli tu siaha až do dáckych čias a neskôr ju využili Rimania. V roku 1500 sa soľná baňa dostala pod kontrolu sedmohradských Maďarov známych ako Szeklerovci (hoci to mohli byť Avari), ktorí soľ ťažili trikrát ročne, bez platenia daní.

Salina Praid

V 60. rokoch 19. storočia sa baňa začala využívať na liečebné účely a dnes sem prichádzajú tisíce ľudí, aby podstúpili “speleoterapiu” alebo soľnú liečbu. V klinických štúdiách sa preukázalo, že speleoterapia a vdychovanie slaného vzduchu majú pozitívne výsledky, prinajmenšom u detí so zápalom priedušiek. Keďže speleoterapia v bani je takým veľkým lákadlom a ľudia v nej zostávajú celé dni alebo týždne, bolo tu zriadené množstvo zariadení, ako napríklad bazén, vírivky, biliardové stoly, knižnice, kaviarne, reštaurácia, galéria vín, soľné kúpele a podzemná zóna záhrad pre deti.

Salina Praid

V baniach sa dokonca nachádza niekoľko soľných múzeí s vystavenými soľnými sochami. A pre tých, ktorí chcú ísť do kostola, keď sú 120 metrov pod zemským povrchom, je tu zo soli vytesaná ekumenická kaplnka.

Salina Praid

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.972 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km