Skip to content

Kláštor Khor Virap

Toto je určite najfotogenickejšie miesto v Arménsku. Keď už kvôli ničomu inému, tak tu máš horu Ararat ako na dlani. Povestná hora na ktorej vraj zakotvil Noe so svojou archou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Kláštor Khor Virab (z arménčiny Hlboká jama) bol pôvodne založený už v roku 642. Vtedy tu stála len biela vápencová kaplnka. Dnes je na tomto mieste postavený kláštor zo 17. storočia, ale hneď pri vchode je iná zaujímavosť, po ktorom nesie kláštor meno: 60 metrov hlboká jama.

Ešte pred postavením kaplnky, tu uväznil kráľ Tiridates III na 13 rokov chýrneho iluminátora Svätého Gregora Osvietiteľa. Väzeň prežil vďaka dobrosrdečnosti od miestnych kresťanských žien, ktoré mu nosili stravu. Neskôr sa iluminátor spriatelil s kráľom, ktorého pomohol aj vyliečiť, a spolu postupne obrátili krajinu na kresťanskú vieru. Arménsko sa tak stalo prvou krajinou ktorá prijala kresťanstvo. A práve na počesť Svätého Gregora Osvietiteľa tu bola postavená pôvodná kaplnka.

Časom sa stala kaplnka populárnym svätým miestom. Kaplnka bola opakovane prestavovaná až kým nepostavili kultový kostol Surp Astvatsatsin v 17. storočí, kde stojí do dnešných dní. Cez stáročia architektonického zmätku a inovácii, je možné stále hlbokú jamu navštíviť otvorom napravo od oltára v kaplnke sv. Gregora.

Miesto je stále fungujúcim pútnickým kláštorom, ktorý slúžil najmä v 12. až 13. storočí na formovanie kresťanstva. Preto pri jeho návšteve sa treba správať úctivo a dodržiavať pravidlá, ktoré sú stanovené pre všetkých bez rozdielu. Ženy by mali nosiť šatky na hlavu a muži si musia zobrať klobúk alebo čiapku. Miestny obyvatelia často kláštor navštevujú pri krste alebo po svadbe, aby vykonali “matagh” (obeta) často oviec alebo kureniec. Možno budeš mať šťastie na takúto udalosť.

Aj keď nie si veriaci, kláštor Khor Virap musíš určite navštíviť pre jeho jedinečnú kulisu so zasneženou špičkou Araratu, aj keď hora sa už nachádza v Turecku. Na bájnom Ararate vraj pristál Noe so svojou loďou počas potopy. Miesto Khor Virap robí z kláštora najfotogenickejšie miesto v Arménsku. Už len dúfať, aby ti vyšlo počasie. Hora Ararat je väčšinou roka zahalená do hmly a najideálnejšie obdobie je počas chladných mesiacov.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 419.901 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km