Skip to content

Jazero Synevyr

Krištáľovo čisté jazero, ktoré sa tiež nazýva “Perla Karpát”, je najväčšie a najkrajšie jazero v ukrajinských Karpatoch. Je to jedno zo siedmych prírodných divov Ukrajiny vďaka svojej dokonalej scenérii a tajomným legendám okolo svojho vzniku.

Jazero Synevyr

Stará ukrajinská legenda hovorí o dcére miestneho vodcu Syn, ktorá bola prenádherná a neobvyklé modré oči. Bola jedinou radosťou pre vodcu, ktorý stratil manželku, keď sa narodila Syn. Raz, na výlete v lese svojim otcom, Syn zrazu započula zvuk flauty. Bol to Vir, miestny hudobník. Zamilovali sa na prvý pohľad a potom sa spolu mnohokrát stretávali. Keď sa vodca dozvedel o ich tajnom vzťahu, zabil Vira. Syn sa vrhla k jeho hrobu, objala náhrobok a začala plakať.

Práve na tomto mieste sa objavilo jazero, modré ako oči Syn a jasné ako slzy. A preto sa volá Synevyr alebo “Syn a Vir”.

Jazero Synevyr

Dnes nájdeš Virov náhrobok na malom ostrove, ktorý leží uprostred ostrova, spolu s dvoma drevenými sochami, ktoré zobrazujú milencov. Ale pozor pri objavovaní tejto lákavej krajiny: Legenda hovorí o vlkolakovi, ktorý stráži neďaleký les.

Synevir-Polyans'ke Lake, Zakarpattia Oblast, Ukraine
48.6165735,23.6835848
Stiahni si KML súbor
Ukrajina - Krátke info

Україна
Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 30.839 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km