Skip to content

Ľadová studňa The King’s Cross

Sklad podzemného ľadu, ktorý už viac ako storočie leží pod centrom Londýna, je dnes prístupný verejnosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vo viktoriánskej Británii bol čerstvý ľad vzácnou komoditou. Používal sa predovšetkým na chladenie mäsa a mliečnych výrobkov a tiež ako anestetikum pri mnohých chirurgických zákrokoch. Ľad sa stal tiež dekadentným luxusom medzi tými, ktorí si to mohli dovoliť; Nápoje podávané s kockami ľadu boli dôkazom bohatstva a postavenia.

Dve viktoriánske ľadové studne umiestnené za stanicou King’s Cross v centre Londýna postavil taliansko-švajčiarsky prisťahovalec Carlo Gatti. Po príchode do Londýna v roku 1847 bol Gatti podnikateľom, ktorý sa preslávil ako výrobca zmrzliny a svoje mrazené suroviny dovážal z Nórska loďou a prieplavom. V tom čase sa najviac ľadu zbieralo zo zamrznutých rybníkov a riek a na spomalenie procesu topenia sa muselo skladovať v podzemných priestoroch.

Ľadová studňa The King’s Cross

Gattiho sklad ľadu v Londýne pozostával z dvoch spojených studní, každá s hĺbkou cca 13 metrov a s priemerom 9 metrov, ktoré dokázali uchovať množstvo ton prírodného ľadu. Gatti tak vytvoril niečo ako impérium a dodával ľad klientom široko ďaleko po celom Londýne. V čas, keď zomrel v roku 1878, bol Gatti milionárom.

Ľadové studne King’s Cross sa používali až do roku 1904. V tomto okamihu sa už však umelá výroba ľadu stávala čoraz bežnejšou a Gattiho odkaz bol zastaraný. Pivnice boli na mnoho rokov uzavreté a zabudnuté, zatiaľ čo samotný sklad ľadu sa zmenil na stajňu.

V poslednej dobe sa budova zmenila na London Canal Museum. Ľadové studne sa vyprázdnili, vyčistili a osvetlili a je ich možné do nich nahliadnúť zo špeciálnej vyhliadkovej plošiny. Múzeum navyše raz ročne pozýva návštevníkov, aby zostúpili dole do ľadových studní.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.861 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km