Skip to content

Diablov most

Architektonický zázrak, ktorý sa rozprestiera nad riekou Arda a o ktorom kolujú príbehy zo strašidelnej minulosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Diablov most, známy aj v turečtine ako “Sheytan Kyupriya”, bol postavený v rokoch 1515 až 1518 na začiatku 16. storočia staviteľom Dimitarom z neďalekej dediny Nedelino, Dyavolski most, a je najúžasnejším mostom, ktoré prechádzajú cez rieku Arda v Bulharsku. Bol postavený na mieste zničeného rímskeho mosta a zarezáva sa do strmých svahov Rodopských hôr pozdĺž starobylej cesty spájajúcej Egejské more a severotrácke údolie (Gornotrakiiskata Nizina).

Diablov most

Most sa nachádza neďaleko mesta Ardino, v ktorom sa dokonca nachádza vodná fontána v tvare mosta. Je to jeden z viacerých “diablových mostov”, ktoré sa nachádzajú po celej Európe. Jeho dĺžka je 56 metrov, šírka 3,5 metra a pri svojej centrálnej klenbe je vysoký 11,5 metra. Vnútorné polkruhové oblúky boli vybudované na monitorovanie vodnej hladiny.

Dôvod, prečo sa niektorí miestni obyvatelia zdráhajú prejsť v noci, má korene v strašidelných povestiach. Jedna z povestí hovorí, že počas stavby zomrela manželka hlavného staviteľa, a tak bol jej tieň vložený do stavby. Ďalšia povesť hovorí, že niekde na skalách možno nájsť odtlačok diablovej nohy. Aj keď sú to všetko ľudové povesti, jeho vysoká konštrukcia vytvára v tme trochu znepokojujúci obraz.

Most bol v roku 1984 vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Natáčalo sa na ňom aj niekoľko scén z bulharského filmu Čas násilia (“Vreme Razdelno“) v roku 1988.

Bulharsko ponúka ďalšie miesta

Bulharsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: България
Hlavné mesto: Sofia
Úradné jazyky: bulharčina
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110993 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: lev (= 100 stotinki)
Kód meny: BGN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BGN
Medzinárodný kód krajiny: BGR/BG
Internetová doména: .bg
Predvoľba telefónneho čísla: +359

Blízke miesta do +/- 300km