Skip to content

Elliðaey

O tomto izolovanom skalnom útvare sa na internete šíri množstvo fám, ktoré často zahŕňajú islandskú speváčku Björk.

Približná doba čítania: 3 minúty

Je to obraz, ktorý vzbudzuje zvedavosť: malá biela budova, s ktorou zo všetkých strán je v kontraste zelená tráva a za ňou zradné morské útesy. Je ťažké určiť, ktorá fotografia bola pôvodnou, ikonickou s týmto izolovaným kúskom Islandu. Do roku 2010 sa však na internete rozšírilo viacero záberov tohto malebného ostrova.

Ostrov pri Islande

Šírili sa prostredníctvom účtov na sociálnych sieťach venovaných cestovaniu a “zaujímavostiam” a do roku 2012 sa rozšírila mylná predstava, že ostrov je domovom islandskej speváčky a skladateľky Björk. Hoci bývalý islandský premiér David Oddson vo februári 2000 skutočne ponúkol Björk exkluzívne užívanie ostrova s názvom Elliðaey, pretože “… urobila pre krajinu veľmi veľa”, príslušný ostrov sa nachádzal v zálive Breiðafjörður, západne od islandskej pevniny. (V roku 2004 túto ponuku oficiálne odmietla vzhľadom na protesty verejnosti a obavy z nadmerného využívania v súvislosti s cestovným ruchom).

Elliðaey sa nachádza pri južnom pobreží islandského vidieka, je súčasťou Vestmannaejyar ostrovov. História ostrova je trochu nejasná, čiastočne kvôli nesprávnym prívlastkom, ako je ten vyššie opísaný. V určitom čase však bola na ostrove postavená malá chatrč, ktorá stojí dodnes a používa sa na skladovanie a ako dielňa. Väčšiu bielu stavbu, ktorú vidno na obrázkoch, postavilo v roku 1953 poľovnícke združenie Elliðaey.

Ostrov pri Islande

Táto budova, ktorá je zrejme napájaná propán-butánom a nemá vodu okrem tej, ktorá sa zbiera zrážkami, slúži ako rustikálna chata pre každého, kto je dostatočne odvážny (alebo sa nudí), aby sa vydal na cestu loďou na skalnatú pláž na východnej strane ostrova.

Túto cestu možno absolvovať len z hlavného mesta súostrovia Vestmannaejyar, ktoré sa tiež nazýva Vestmannaejyar. Má približne 4 000 obyvateľov. Okrem obdivovania vtákov a scenérie tu nie je čo robiť, ale práve preto sem niektorí ľudia prichádzajú.

Ostrov pri Islande

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 149.305 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km