Skip to content

Heimaey

Moderné severské Pompeje na islandskom ostrove Heimaey.

Približná doba čítania: 3 minúty

Heimaey je najväčší ostrov Vestmanských ostrovov, súostrovia ležiaceho neďaleko Islandu. 23. januára 1973 vo včasných ranných hodinách sa na ňom odohrala najdramatickejšia sopečná katastrofa v moderných dejinách krajiny. Bez varovania tu nastala trhlinová erupcia, ktorá začala chrliť žeravú lávu a popol na miestne rybárske mestečko. Obyvateľov ešte v ten večer evakuovali na Island, najmä s pomocou rybárskej flotily z miestneho prístavu. Akoby zázrakom nikto nezomrel.

ostrov Heimaey

Erupcia na Heimaey pokračovala ešte ďalších päť mesiacov. Prúdy lávy a popol pohltili asi 400 domov – zhruba tretinu celého mesta. Okrem toho hrozilo, že prúd lávy uzavrie prírodný prístav ostrova, čo by znamenalo koniec akýchkoľvek nádejí na obnovenie rybárskej komunity. V rámci protiopatrení sa tak na postupujúcu lávu začala striekať morská voda a prúd sa napokon podarilo zastaviť (je však možné, že sa zastavil prirodzene). Chránený prístav sa vďaka lávovému prúdu dokonca zlepšil, keďže fungoval ako doplnkový vlnolam.

Čoskoro sa začalo s rekonštrukciami a rybársky priemysel na Heimaey sa opäť rozprúdil. S domami zaliatymi lávou sa však už nedalo nič urobiť. Niektoré ruiny na okraji lávového poľa vidieť dodnes rovnako ako čiastočne zničený úsek starého múru prístavu.

Zhruba 40 rokov po erupcii sa rozbehli práce na vyhrabávaní niektorých pochovaných domov. Projekt využívajúci slogan “Pompeje severu” dokonca stál za vznikom múzea Eldheimar. Toto múzeum približuje okrem iného aj príbeh Surtsey, nového ostrova, ktorý vznikol podmorskou sopečnou erupciou v roku 1963. Tento ostrov je pre návštevníkov nedostupný, občas ho však navštívia vedci a skúmajú, aké ekosystémy sa vyvíjajú v takejto úplne novej krajine.

Na Heimaey si môžete pozrieť nové územie, ktoré vzniklo po erupcii, alebo vyliezť na sopku s názvom Eldfell (Ohnivá hora), ktorá tento výbuch spôsobila. Niektoré úseky kamenistej pôdy vnútri krátera sú ešte vždy teplé. Na Heimaey sa dostanete z Islandu trajektom, hoci mnohí návštevníci sem prichádzajú na jednodňové výlety aj letecky z hlavného mesta Islandu, Reykjavíku. TIeto výlety zahŕňajú plavbu okolo ostrova a návštevu útesov, na ktorých hniezdia kolónie tisícov aliek.

ostrov Heimaey

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

Island, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 148.977 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km