Skip to content

Vrak lietadla DC-3 amerického námorníctva

Tento vrak lietadla stojí na čiernej piesočnatej pláži od 70. rokov 20. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hneď na brehu islandskej čiernej piesočnatej pláže Sólheimasandur sa od 70. rokov minulého storočia s malou pomocou podnikavých miestnych obyvateľov pomaly rozpadá trup havarovaného vojenského lietadla.

Lietadlo DC-3

Superbus DC-3 amerického námorníctva havaroval v roku 1973 a našťastie všetci prežili. Hoci nikto presne nevie, prečo lietadlo spadlo, podozrivým pôvodcom bola prázdna palivová nádrž. Nech už však bol dôvod akýkoľvek, lietadlo muselo 24. novembra 1973 núdzovo pristáť na pláži. Namiesto pokusu o záchranu vraku ho jednoducho nechali rozkladať sa na izolovanom mieste na islandskej pláži.

Lietadlo DC-3

Hoci je lietadlo stále v pozoruhodne dobrom stave vzhľadom na viac ako 50 rokov strávených v prírodných živloch, veľká časť trupu zmizla. Podľa jednej správy, celú chvostovú časť ukradol miestny farmár, ktorý ju predal. Väčšina kabíny a motory na krídlach sa však stále nachádzajú na mieste.

Prechádzka k vraku je ako z iného sveta – krajina je drsná a vietor od oceánu môže byť silný. Lietadlo bolo rozobraté, ale stále je to pôsobivé miesto a je radosť sa tu porozhliadnuť. Hoci je to dosť ďaleko od vychodených ciest, malebný vrak stále dokáže prilákať stály prúd návštevníkov, ktorí však len málo odstraňujú z rozpadajúceho sa majestátu pozostatkov.

Lietadlo DC-3

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 150.76 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km