Skip to content

Kráterové jazero Kerid

Toto do očí bijúce nádherne islandské kráterové jazero je obklopené červenou sopečnou horninou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na Islande nemôžeš mať len ohromujúce jazero. Nie, musí byť tiež vo vnútri vulkanickej kaldery. A niekedy ani to nestačí, kráterové jazero Kerid je takmer neónovo modré jazero zasadené do sopky, obklopené vzácnou červenou sopečnou horninou.

Jazero Kerid sa nachádza na juhu Islandu pozdĺž takzvaného Zlatého kruhu. Kerid je medzi kráterovými jazerami jedinečný v tom, že jeho kaldera pravdepodobne nevznikla z výbuchu ako väčšina iných. Predpokladá sa, že sopka Kerid sa sformovala tak, keď sa magma v jeho strede jednoducho vyčerpala a prázdna komora sa prepadla. Bez ohľadu na geologické detaily, ktoré viedli k vzniku jazera, vyzerá sfarbením nadpozemsky.

Okrem jasnej zafírovo sfarbenej vody sú strmé svahy kaldery takmer celé pokryté červenou sopečnou horninou. Existuje jedna, menej strmá strana svahu, ktorá je pokrytá bohatým zeleným machom, akoby jazero nebolo dosť farebné.

Zlatý okruh je turistická trasa na juhu Islandu, dlhá približne 250km. Trasa vedie okolo populárnych blízkych turistických a prírodných skvostov v okolí hlavného mesta Reykjavík. Troma hlavnými zástavkami je Národný Park Þingvellir, vodopád Gullfoss a geotermálna oblasť Haukadalur s gejzírmi.

Názov Golden Circle je marketingový výraz pre trasu, odvodený od názvu Gullfoss, ktorý v islandčine znamená “zlatý vodopád”.

Počas zimy sa však Kerid transformuje zo živého miesta na ohnisko islandskej samoty a drsnosti. Po pravde, v zime to nie je o nič menej krásne ani pôsobivé, ako v iných ročných obdobiach.

Samotné jazero zamŕza a stáva sa obrovským klziskom pre najnáročnejších turistov. Zvyšok krátera, podobne ako okolitá krajina, je zaliaty ľadom a snehom.

Jazero možno navštíviť v rámci prehliadky Zlatého kruhu, len sa snaž nestratiť v jeho krásnom modrom oku.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 149.51 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354