Skip to content

Festival červov palolo

Ak máš rád netradičné jedlá, vyber sa v októbri do Oceánie na ostrov Samoa

Približná doba čítania: 2 minúty

Po väčšinu roka žije palolo zelený v korálových útesoch u Samoy, kde sa živí morskou riasou a pomaly dorastá do dĺžky až 30.5 centimetrov. Počas jednej alebo dvoch nocí vždy v októbri sa však vynorí na hladinu, kde sa v hojnom počte pária.

Pri párení červy oddelia od tela zadoček (tzv. epitoke), ktorý obsahuje sperma či vajíčka. Oddelené články plávajú po hladine, kde sa pomaly rozpustia a vypustia tak spermie a vajíčka do vody, aby mohlo začať ich oplodnenie.

Palolo detail

Miestne rodiny sa k moru vydávajú so sieťami a kýblikmi, aby z neho vytiahli čo najviac chutných, bezhlavých červov. Palolo je slaný a chutí po rybách a na Samoe je obľúbenou pochúťkou. Počas plnenia kýblikov si miestny hádžu hrste celkom surových červov priamo do úst. Druhý deň ich potom pojedajú na toastoch.

Palolo nátierka
“Mňamotka”! Dal by si si?

Útesy Safotu, Fagasa, Asau, Papa a Puleia u ostrova Savai’i. Doba párenia sa každoročne mení. Miestny vytvorili lunárny kalendár, vďaka ktorému dokážu dni párenia predpovedať. Väčšinou sa jedná o obdobie asi 7 dní po októbrovom splne.

Samoa ponúka ďalšie miesta

Samoa - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Samoa
Hlavné mesto: Apia
Úradné jazyky: samojčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Dátum vzniku: 1. január 1962
Rozloha: 2831 km²
Časové pásmo: UTC +13:00
Mena: taia
Kód meny: WST
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.97 WST
Medzinárodný kód krajiny: WSM/WS
Internetová doména: .ws
Predvoľba telefónneho čísla: +2685

Blízke miesta do +/- 300km