Skip to content

Gunung Bromo

Z piatich sopiek nachádzajúcich sa v mohutnej kaldere Tengger je tento kužeľ najmladší a najaktívnejší.

Približná doba čítania: 2 minúty

Gunung Bromo je mimoriadne fotogenická aktívna sopka nachádzajúca sa v kaldere Tengger (Kaldera je priehlbina po výbuchu sopky). Vo vnútri kruhovej kaldery Tengger sa nachádza päť sopiek: Bromo, Batok, Kursi, Watangan a Widodaren. Z nich len Batok je neaktívny.

Gunung Bromo, Indonesia

Keď ide o jednu alebo viac sopiek vo vnútri kaldery, záleží na veľkosti. Kaldera Tengger, ktorá sa rozprestiera od Semeru, najvyššej sopky na Jáve, meria v priemere 16 km. Mohutný sopečný komplex vznikol približne pred 820 000 rokmi a pozostáva z piatich prekrývajúcich sa stratovulkánov. Gunung Bromo je najmladší a najaktívnejší z pätice, pričom od roku 1804 bolo zdokumentovaných viac ako 50 erupcií. Erupcie Bromo môžu byť výbušné a často im predchádza len malé alebo žiadne varovanie. Hoci Bromo dosahuje úctyhodnú výšku 2 329 metrov, od svojej základne meria len 133 metrov.

Sopka s dokonale kužeľovitým tvarom je významná pre miestnych Tenggeresov. Názov Bromo totiž pochádza z jávskej výslovnosti slova Bhrama, hinduistického boha stvorenia. Ako prejav vďaky Bhramovi sa miestni obyvatelia počas slávnosti Yadnya Kasada zhromažďujú na vrchole Gunung Bromo, aby sa modlili a prinášali obety.

Gunung Bromo, Indonesia

Okolo týchto sopiek sa rozprestiera obrovská plocha čierneho piesku známa ako piesočné more Tengger. Jedinečný ekosystém pokrytý sopečnými usadeninami je od roku 1919 chránenou prírodnou rezerváciou.

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17656.26 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Blízke miesta do +/- 300km