Skip to content

Hallgrimskirkja

Jedna z najvyšších budov na Islande a zrejme aj vizuálne najpôsobivejšia.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hallgrimskirkja sa týči takmer 75 metrov nad ulicami Reykjavíku. Budova sa nachádza v centre hlavného mesta a stala sa jedným z najznámejších symbolov Reykjavíku.

Najväčší kostol na Islande

Luteránsky kostol má štylizovaný betónový exteriér inšpirovaný charakteristickými čadičovými útvarmi, ktoré sa nachádzajú na celom Islande, ako napríklad vodopád Svartifoss. Vďaka tomu budova pripomína skôr vesmírnu loď než miesto bohoslužieb a je jedinečným symbolom panorámy Reykjavíku. Hoci sa stavba kostola začala v roku 1945, trvala 38 rokov, keďže mnohé časti kostola boli vysvätené a používané v rôznych obdobiach.

Okrem úchvatného exteriéru je vo vnútri kostola najznámejším prvkom obrovský organ, ktorý bol postavený v Nemecku v roku 1992 a môže sa pochváliť 5 275 píšťalami. Je vysoký 15 metrov a váži 25 ton. Popri prehliadke vnútra Hallgrimskirkja ponúka zvonica, do ktorej sa dostanete výťahom, najlepší výhľad v meste.

Najväčší kostol na Islande

Skrytým klenotom je veľké vitrážové okno nad vchodom do kostola. Zvonku okno nie je dostatočne vidieť, až keď ho uvidíte v prirodzenom protisvetle, skutočne zbadáte jeho krásu. Okno sa nachádza na druhom poschodí veže, prístupné po schodoch na pravej strane od vchodu.

Pred kostolom sa nachádza aj socha Leifa Erickssona, dar Spojených štátov z roku 1930. Socha vznikla ešte pred samotnou výstavbou kostola a Island ju dostal na pamiatku 1000. výročia založenia Althingu, islandského parlamentu v Thingvellire v roku 930 n. l.

Najväčší kostol na Islande

Asi najlepším obdobím v roku, kedy si môžete pozrieť Hallgrimskirkja, je Silvester. Islanďania aj turisti sa zhromažďujú na námestí pred kostolom, aby odpočítali polnoc a privítali Nový rok.

Po celom Reykjavíku sa koná obrovský ohňostroj, ktorý sa sústreďuje najmä nad Hallgrimskirkja. Výsledkom je veľkolepý efekt a kostol skutočne ožíva, osvetlený oslnivými farbami.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 149.508 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km