Skip to content

Ohne v Alicante

Načase sa zbaliť a vyraziť do Španielska do Alicante. Zachviľu začína oslava letného slnovratu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Každoročne v dňoch okolo letného slnovratu lemujú ulice Alicante nádherné monumenty, niektoré vysoké až 30 metrov, dômyselne vyrobené z peny, dreva, kartónu a iných horľavých materiálov.

Hogueras de Alicante

Od 19. júna do 24. júna mesto oslavuje Hogueras de Alicante, teda Alicantské ohne, počas šiestich dlhých dní sprievodov, hudby a pitia. Festival vrcholí slávnosťou la Cremà, symbolickým zničením zla. Pomníky a ninoty (karikatúry známych osobností a politikov) sa spaľujú v niekoľkých ohňoch po celom meste, z ktorých každý predstavuje jednu štvrť Alicante.

O polnoci 24. júna festival vyvrcholí ohňostrojom, ktorý sa odpáli z hory Benacantil a je viditeľný pre celé mesto. Hasiči držia stráž a hadicami hasia rozpálený dav a historické budovy, ktoré sú príliš blízko.

V máji si každá štvrť vyberá ženu, ktorá súťaží o titul Belleza del Fuego (Kráska ohňa). Tá vedie oslavu, ktorá pochádza od starovekých poľnohospodárov a uctieva slnovrat.

Hogueras de Alicante

Napriek obdobiu v 19. storočí, keď miestne zastupiteľstvo zakázalo ohne a ohňostroje (až kým v roku 1881 náhodou nezabudlo uverejniť upozornenie na súvisiace pokuty), sa tradícia, ktorá sa slávi aj v neďalekej Valencii, zachovala a v roku 1928 sa ohne v Alicante stali oficiálnym festivalom.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km