Skip to content

Bæjarins Beztu Pylsur

Jeden z najstarších rodinných podnikov v Reykjavíku ponúka hotdogy z jahňacieho mäsa.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stravovanie na Islande môže byť drahé, a to až do takej miery, že je považované za pôžitok a nie za každodenný výdavok. Existuje však jedno cenovo dostupné pouličné jedlo, ktoré si miestni obyvatelia Reykjavíku môžu pravidelne vychutnávať: hot dog z rodinného podniku Bæjarins Beztu Pylsur, ktorý funguje už od roku 1937.

Hotdog, Island

Pôvodný stánok bol najprv otvorený na ulici Austurstræti a v 60. rokoch 20. storočia sa presťahoval do Tryggvagaty, obľúbenej oblasti, ktorá je dnes známa vďaka koncertnej sále Harpa a falologickému múzeu. Odvtedy vznikli tri filiálky po celom Reykjavíku a v súčasnosti ju vlastní Guðrún Kristmundsdóttir, vnučka zakladateľa.

Typický hot dog Bæjarins Beztu je pomerne jednoduchý, pozostáva zo žemle, klobásy a niekoľkých korenín. Jedinečnosť spočíva v tom, že mäso v klobáse (pylsur) je väčšinou jahňacie, ktoré je základnou zložkou islandskej kuchyne, a pridáva sa doň bravčové a hovädzie mäso. Na výber je kečup, sladká horčica, remuláda, smažená cibuľa a cibuľa v surovom stave. Zatiaľ čo miestni obyvatelia si často objednávajú eina með öllu, teda “jeden so všetkým”, hot dog len s horčicou sa nazýva Clinton, čo je žartovný odkaz na amerického prezidenta, ktorý si ho objednal počas návštevy Islandu v roku 2004 na konferencii UNICEF.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 149.508 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km