Skip to content

Veľkonočná raketová vojna

Trochu taká iná veľká noc....

Približná doba čítania: 2 minúty

Už od 19. storočia neslávia dva súperiace kostoly na gréckom ostrove Chios Veľkú noc farbením vajíčok, ale strieľaním svetelných rakiet na kostol protivníka, zatiaľ čo vo vnútri práve prebieha omša.

Akonáhle na Veľkonočný pondelok zapadne slnko, začnú stúpenci týchto dvoch kostol vzájomne na svoje svätostánky strieľať svetelné rakety. Vzduchom ich naraz lieta ohromné množstvo, a veľkonočnú omšu tak sprevádza obrovský randál a oblaky dymu. (Okna kostolov sú chránené mrežami.)

Pôvod tejto neortodoxnej tradície ortodoxných kresťanov nie je známy, ale najskôr začal ako protest proti osmanských uchvatiteľom v 19. storočí.

Sú dve verzie príbehu: V prvej strieľali miestny po Turkoch svetelné rakety, pretože delá im boli skonfiškované. V druhej verzii strielali na kostoly, aby vystrašili nepriateľov a tí sa ku kostolom nepribližovali v dobe veľkonočnej omše.

Cieľom strieľajúcich je zasiahnuť zvonicu protivníkovho kostola. Úloha je to však trochu irelevantná, pretože v neustálom chaose nejde poznať, komu sa to podarilo, takže sa ani nevyhlasuje víťaz. Rakety lietajú medzi kostolmi Church Agios Markos-Ιερός Ναός Αγίου Μάρκου a Panagia Erithiani Church -Παναγία Ερειθιανή.

Veľkonočná vojna

Upozornenie: Potencionálni návštevníci by si mali uvedomiť, že podujatie sa koná v pravoslávny veľkonočný deň, ktorý sa odlišuje od bežných veľkonočných sviatkov.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km