Skip to content

Hora svätého Michala

Ostrov uprostred mora, na ktorom vyrástla nedobytná pevnosť chránená búrlivými vlnami.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hora svätého Michala v Anglicku je mestská farnosť a ostrov, ktorý je prístupný len počas odlivu, a preto si ho nemýľte s jeho náprotivkom Mont Saint-Michel v Normandii.

V čase prílivu a odlivu slúži na prechod na ostrov žulová hrádza, ktorú vytvoril človek, inak sa k nemu musí priplávať loďou. Hoci existuje podzemná železnica, ktorá slúži na dopravu tovaru z prístavu na hrad, jej strmé stúpanie neumožňuje prepravu cestujúcich a nie je ani prístupná verejnosti na prehliadku.

Jeden zo 43 prílivových ostrovov v pešej vzdialenosti od pevniny Veľkej Británie je (ak sa historici nemýlia) jedným z prvých miest označených v texte v celej západnej Európe. Predpokladá sa, že sa o ňom zmieňuje Plinius Starší v Naturalis Historia, ako aj grécky historik Diodorus Siculus v Bibliotheca historica, pričom obaja učenci mali prístup k dnes už neexistujúcim textom Pythea, starogréckeho geografa, o ktorom sa predpokladá, že ostrov navštívil v 4. storočí pred n. l. (Stále sa tvrdí, že zmienka Diodora Sicula o “Ictis”, centre obchodu s cínom, o ktorom sa predpokladá, že je to Svätý Michal, je v skutočnosti ostrov Looe pri pobreží Cornwallu).

Svätý Michal skrýval množstvo kláštorných budov, opátstiev, kostolov a útočísk pre pútnikov a veriacich. Stavby, ktoré boli poškodené zemetraseniami, povodňami a vojnou, vznikali a zanikali, boli prestavané a v jednom prípade odhalili pozostatky anchoritu, ktorý bol uzavretý v komore pod kostolom v provizórnej hrobke.

Saint Michael's Mount

V súčasnosti sa na ostrove nachádza kaplnka z 15. storočia, dedina pozostávajúca z ôsmich domov, cintorínu, ktorý slúži ako miesto posledného odpočinku obyvateľov ostrova a utopených námorníkov, a hradu, sídla lorda St Laven Johna St Aubyna. Ostrov a hrad, ktorý bol rodinným sídlom rodiny St Aubyn, bol v roku 1954 odovzdaný Národnému fondu, ale zostáva naďalej majetkom rodiny, ktorá si ho prenajala na 999 rokov.

Na ostrove a v častiach hradu sú k dispozícii prehliadky a nachádza sa tu aj múzeum s viacerými artefaktmi, ktoré odkazujú na dlhú a pestrú históriu ostrova.

Saint Michael's Mount

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km