Skip to content

Maják Kermorvan

Najzápadnejší maják vo Francúzsku

Približná doba čítania: 2 minúty

Návštevníkom bretónskej obce Le Conquet nemôže uniknúť maják Kermorvan pripomínajúci hradnú vežu, ktorý sa týči vo výške 20 a pol metra na západnom výbežku francúzskeho polostrova Kermorvan. Mohutná stavba vzhľadovo pripomína skôr osamotenú kamennú časť hradnej pevnosti, ktorá zároveň ukončuje západný okraj pevninskej časti Bretónska. Najzápadnejší maják vo Francúzsku bol oficiálne uvedený do prevádzky v roku 1849, keď sa jeho vnútorná časť ešte efektívne využívala. Samostatná miestnosť v dolnej časti veže zabezpečovala súkromie pre strážcu majáka, ktorý sa o priestory mohol deliť so svojou rodinou.

Kermorvan Lighthouse

V súčasnosti sa osvetlenie majáka plynule rieadi diaľkovo z francúzskeho ostrova Quessant, preto ostala funkčne využitá iba jeho vrchná časť s osvetľovacou centrálou. Múry majáka Kermorvan pozastávajú z pevných žulových kameňov, na ktorých vynikajú biele okenné rámy.

Kermorvan Lighthouse

Z prízemia vedie až na vrchol majáka žiarivočervené schodisko, ku ktorému má prístup aj verejnosť. K samotnej stavbe vedie spevnená cesta ohradená kamennými múrikmi vhodná ako pre peších turistov, tak aj pre cyklistov. Autom sa možno dostať len po parkovisko vzdialené približne jeden kilometer, ktoré je oddelené trvalou závorou od cesty smerujúcej k majáku. Na vnútornú prehliadku je nutné kúpiť si vstupenky, pričom otváracie hodiny majáka sa v závislosti od ročného obdobia značne líšia.

Kermorvan Lighthouse

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km