Skip to content

Kláštor svätého Jovana Bigorského

V tomto odľahlom kláštore z 11. storočia sa nachádza predlaktie svätého Jána Krstiteľa.

Približná doba čítania: 3 minúty

Bigorský kostol je historický pravoslávny kláštor, ktorý sa nachádza v západnej časti Severného Macedónska, v horách národného parku Mavrovo. Bol založený v roku 1020 a je jednou z najdôležitejších náboženských a kultúrnych pamiatok v krajine.

Bigorski Monastery St John the Baptist

Prvý ochridský arcibiskup Ján Debarský založil kláštor po tom, čo mu podľa legendy v okolitých lesoch zázračne darovali ikonu svätého Jána Krstiteľa. Kostol kláštora, ktorý je známy svojou krásnou architektúrou a bohatým umeleckým dedičstvom, zdobia zložité fresky a ikony, z ktorých mnohé pochádzajú z 18. a 19. storočia. Práve tu sa nachádza aj relikvia údajného predlaktia svätého Jána.

V kláštore sa nachádza aj cenná zbierka vzácnych rukopisov a kníh, ktoré poskytujú pohľad na históriu kláštora a regiónu.

Bigorski Monastery St John the Baptist

Bigorský kláštor počas svojej dlhej histórie čelil mnohým výzvam vrátane požiarov, zemetrasení a vojen. Počas komunistickej vlády kláštor chátral, potom bol starostlivo obnovený.

Dnes Bigorský kláštor naďalej priťahuje návštevníkov z celého sveta. Jeho pokojná a mierumilovná atmosféra poskytuje vítaný oddych od zhonu moderného života a jeho miesto vysoko v horách ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Bigorski Monastery St John the Baptist

Okrem náboženského významu slúži kláštor aj ako kultúrne centrum regiónu, kde sa počas roka konajú rôzne podujatia a festivaly vrátane tradičných hudobných koncertov, umeleckých výstav a kultúrnych akcií.

Celkovo je Bigorský kláštor svedectvom trvalej sily, viery a kultúry. Vďaka svojej kráse a historickému významu je povinnou zastávkou pre každého, kto navštívi Severné Macedónsko.

Severné Macedónsko ponúka ďalšie miesta

Severné Macedónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Severna Makedonija
Hlavné mesto: Skopje
Úradné jazyky: macedónčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 8. septembra 1991
Rozloha: 25713 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: macedónsky denár
Kód meny: MKD
Kurz (za 1 € dostaneš): 61.522 MKD
Medzinárodný kód krajiny: MKD/MK
Internetová doména: .mk
Predvoľba telefónneho čísla: +389

Blízke miesta do +/- 300km