Skip to content

Hrad Doune

Hrad, ktorý sa stal dejiskom veľkej časti filmu Monty Python a Svätý grál, je dnes pútnickým miestom fanúšikov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tento hrad, ktorý sa nachádza neďaleko škótskej dediny Doune, bol pôvodne postavený v 13. storočí. Po poškodení, pravdepodobne počas škótskych vojen za nezávislosť, bol koncom 14. storočia prestavaný do súčasnej podoby.

Našťastie tento hrad nevyhorel, nezrútil sa a potom sa neponoril do bažín, ale v čase, keď bol v 80. rokoch 19. storočia obnovený, bol v dezolátnom stave. Dnes hrad spravuje spoločnosť Historic Environment Scotland. Návštevníci môžu obdivovať pozoruhodnú 100 metrov vysokú bránu, ktorej súčasťou je stále železná brána a padacia mreža, ako aj jedna z najlepšie zachovaných veľkých sál v celom Škótsku, doplnená o minstrelovú galériu a charakteristické centrálne ohnisko.

Okrem epizódnej úlohy v klasickej komédii Pythonovcov má hrad dlhú históriu filmových a televíznych vystúpení. V roku 1952 si zahral vo filme spoločnosti MGM Ivanhoe spolu s Elizabeth Taylorovou. Fanúšikovia seriálu Hra o tróny môžu spoznať časti hradu ako exteriér Zimohradu v prvej sérii. Exteriér bol tiež hojne využívaný ako hrad Leoch v seriáli Outlander a objavuje sa takmer v polovici epizód prvej série.

Hrad však zostáva najznámejší vďaka početným vystúpeniam vo filme Monty Python a Svätý grál. V rámci príprav na nakrúcanie získal štáb Pythonovcov povolenie od National Trust for Scotland na nakrúcanie na viacerých hradoch, ako aj na hrade Doune, ktorý je v súkromnom vlastníctve. Keď Národný trust povolenie zrušil v obave z poškodenia historických stavieb, producenti museli improvizovať.

Niektoré z najikonickejších scén filmu sa odohrávajú na hrade Doune. Vo Veľkej sále sa nakrúcali piesne a tance “Rytierov okrúhleho stola” na Camelote. Servírovacia miestnosť a kuchyňa sa objavujú ako hrad Anthrax, kde je sir Galahad (hrá ho Michael Palin) pokúšaný obyvateľmi hradu predtým, ako ho nedobrovoľne zachráni sir Lancelot (hrá ho John Cleese). Holandská sála je miestnosť na Bažinatom hrade, kde je princ (hrá ho Terry Jones) uväznený svojím otcom a strážcami (hrajú ich Graham Chapman a Eric Idle), a nádvorie a Veľká sála sú dejiskom svadby, na ktorú zaútočí príliš horlivý sir Lancelot. Francúzsky šašo John Cleese zosmiešňuje kráľa Artuša z hradného brala a vstupná hala a nádvorie boli použité na scénu s trójskym králikom.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km