Skip to content

Irkutský Babr

V jednom z najväčších sibírskych miest číha podivný tvor. Bizarné zviera vyzerá ako absurdné dieťa divokej mačky a prerasteného hlodavca. Na svoju korisť sa môže vrhnúť s klasickou mačacou obratnosťou alebo ju udrieť po hlave svojím plochým chvostom.

Irkutský Babr

Symbolom mesta Irkutsk v Rusku je mytologická príšera známa ako babr. Keď mesto v roku 1600 prvýkrát vytvorilo svoj erb, použilo na označenie sibírskeho tigra staré miestne slovo “babr”. Bohužiaľ, postupom času tigre vyhynuli a zvolené slovo vyšlo z módy.

Keď koncom 19. storočia dostali úradníci v Petrohrade za úlohu prekresliť erb mesta, boli zmätení zvláštnym, cudzo vyzerajúcim slovom. Mysleli si, že niekto omylom zle napísal “bobr”, a tak sa rozhodli vymyslieť úplne nového tvora.

Po rokoch zmätkov a sporov získal tiger široký, plochý chvost a zvláštne pavučinové labky. Na tvári má zmätený výraz, akoby aj on bol zmätený svojou netradičnou anatómiou. V súlade s tradíciou však stále drží v papuli soboľa sibírskeho, ktorý predstavuje úlohu regiónu v stredovekom obchode so sobolími kožušinami.

Irkutský Babr

Tento symbol bol počas sovietskej éry zakázaný, ale v modernej dobe bol na radosť miestnych obyvateľov obnovený. V súčasnosti je v celom Irkutsku veľa vyobrazení babr-a. Jedným z najlepších je mohutná socha v historickej 130. štvrti mesta.

Irkutsk, Irkutsk Oblast, Russia, 664003
52.2759703,104.2865141
Stiahni si KML súbor
Rusko - Krátke info

Россия
Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 83.411 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km