Skip to content

Materský strom

Táto duchovná pamiatka pre vyznávačov šamanizmu je zaliata mliekom a vodkou a pokrytá modrými šatkami.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci je budhizmus najrozšírenejším náboženstvom v Mongolsku, šamanizmus je živý a veľmi rozšírený. Často sa obe náboženstvá prelínajú do jedného a svedčia o tom pamiatky po celom Mongolsku. Jedným z výrazných príkladov je Eej Mod alebo “Materský strom” v Shaamar. Jeho sláva sa rozšírila aj mimo Mongolska a uctievači z Japonska, Kórey a Číny prichádzajú zďaleka, aby vzdali hold Matke stromu.

Materský strom

Tí, ktorí praktizujú šamanizmus, veria, že šamani komunikujú medzi ľudským a duchovným svetom, a Materský strom sa začal považovať za bránu k duchom po tom, čo doň udrel blesk. V súčasnosti uctievači cestujú k stromu, aby mu priniesli obetu v nádeji, že ich modlitby budú vypočuté.

Materský strom

Do roku 2015 bol Materský strom skutočným stromom, okolo ktorého bol postavený ger (tzv. jurta). Podľa zvyku, ktorému sa predtým venovali tisíce ďalších veriacich, jeden z uctievačov v roku 2015 zapálil pri strome kadidlo, ale tentoraz strom zachvátil požiar, ktorý ho takmer celý zničil. Pahýľ bol z požiaru zachránený a umiestnený vo vonkajšom areáli. Dnes je ger stále na svojom mieste a zem, kde kedysi rástol materský strom, je predmetom úcty ľudí.

Materský strom

Pahýľ je spolu s niekoľkými okolitými stromami zahalený do obradných šatiek, väčšinou modrých, a zaliaty mliekom a vodkou. Plot okolo areálu je “spevnený” čajovými tehlami. V susednom areáli bol v posledných rokoch ďalší strom povýšený významným mongolským šamanom na posvätný strom.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3647.674 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km