Skip to content

Hraničný prechod Mongolsko / Rusko č. 487

Mongolsko Ruská hranica je dlhá 3485km a nachádzajú sa tu len tri medzinárodné hraničné prechody! Veľa hraničných prechodov je uzavretých a bez výstrahy tam strieľajú. To je i prípad najodľahlejšieho hraničného prechodu.

Približná doba čítania: 4 minúty

Mnoho miest je v Mongolsku veľmi vzdialených od seba práve kvôli veľkej rozľahlosti krajinu. Mestá delia nekončiace stepí s občasným stádom. Nič iné tu neuvidíš. Pri týchto vlastnostiach je hraničný prechod Mongolsko / Rusko č. 487 tak odľahlý, ako to tu len môže byť.

Pre niekoho nemá hraničný prechod žiaden význam a neposkytuje ani žiadne lákadla, prečo by mal sem ísť. Navyše potrebuješ značné logistické opatrenia. Ak už máš akýkoľvek dôvod pre jeho návštevu, musíš sa vážne dobre pripraviť, aby si sa dostal na toto izolované miesto.

Hraničný prechod č.487

Hraničný prechod č. 487 sa nachádza hlboko vo vnútri tisícov hektárov sibírskeho lesa, a to na mongolskej aj na ruskej strane. Na mongolskej strane je v tejto pustej krajine veľmi málo dedín a existujúca infraštruktúra je vo veľmi žalostnom stave. Zima navyše prináša výdatne sneženie a subarktické teploty (dosahujúce až -48 °C), vďaka tomu je miesto dostupné iba pre kone a najodolnejšie vozidlá s pohonom 4×4.

V súčasnosti existuje iba 10 fungujúcich hraničných prechodov medzi Mongolskom a Ruskom: päť je otvorených iba pre občanov Mongolska a Ruska, tri sú dostupné pre všetkých (Tsagaannuur – Tashanta, Ereentsav – Solov’yevsk, Altanbulag – Khyagt. Hraničné prechody sú od seba vzdialené viac ako 1 000 kilometrov), jeden je otvorený pre nákladnú dopravu a jeden pre osobné vlaky. Bývalo ich viac a história týchto uzavretých hraníc hovorí o zložitom vzťahu medzi týmito dvoma krajinami.

Súčasná hranica so severným Mongolskom vznikla v roku 1911, ale v tom čase ju zdieľalo s dvoma krajinami: Tuvianskou republikou a Sovietskym zväzom. Teraz je zdieľaná iba s Ruskom, potom, čo Sovietsky zväz anektoval Tuvianskú republiku v roku 1944. Úsek Tuvian na hranici medzi Mongolskom a Ruskom bol vždy problematický kvôli krádežiam dobytka medzi krajinami a prekvitajúcemu pašeráckemu obchodu a hraničný prechod č. 487 sa považoval za ohnisko týchto aktivít.

Hraničný prechod č.487

Vzhľadom na odľahlosť, je kontrola hranice takmer nemožná, a preto sa rozhodlo, že hraničný prechod č. 487 sa uzavrie. Aby odradili zlodejov, pašerákov a prevádzačov, majú pohraniční strážcovia na oboch stranách pokyny, aby strieľali na páchateľov, ktorí vstupujú do oblasti bez povolenia. Môže to znieť drasticky, zdá sa však, že tento krok uspel v upokojení regiónu.

Hraničný prechod č. 487 sa od svojho uzavretia stal cieľom miestnych turistov. Dva stĺpy ohraničujúce mongolské a ruské územie sú od seba vzdialené asi 10 metrov a do stredu bol umiestnený biely pahýľ stĺpika, ktorý vymedzil presný hraničný bod.

Upozornenie

Na hraničný prechod nechoď určite bez povolenia. To musíš získať od Všeobecného úradu pre ochranu hraníc v Ulanbátare. Keď už získaš povolenie, potrebuješ vozidlo s pohonom 4×4, aby si sa dostal po 180km poľnej ceste od Bulgan alebo Murun. Po ceste narazíš na rozbahnené úseky, ostré skaly, piesočnaté oblasti a musíš prebrodiť aj niekoľko riek. V závislosti od ročného obdobia a počasia môže byť hĺbka rieky vážnou prekážkou. Približne 20km pred hraničným prechodom sa nachádza pár domov popri vybudovanej ceste. Kontrolujú sa tu povolenia a na sprevádzanie návštevníkov hraníc ti bude pridelený ozbrojený strážca.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3601.175 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km