Skip to content

Ivolginskij dacan

Včera sme mali príspevok o Leninovej hlave v Ulan Ude. V tom istom meste sa nachádza asi jediný (alebo jeden z mála) budhistický kláštor v Rusku. Nejako nám to nejde dokopy. Bývala komunistická krajina s budhizmom ;)

Približná doba čítania: 2 minúty

Roku 1927 prehlásil 75 ročný ruský láma Dashi-Dorzho Itigilov, že pre neho nadišiel čas zomrieť. Zvolal niekoľko lámov, ktorí sa k nemu pripojili v meditácii, a skonal usadený v lotosovom sede. Nedlho potom bol budhizmus v komunistickom Rusku vykynožený.

Itigilov bol v rovnakej pozícii pochovaný v drevenej rakve. V poslednej vôli uviedol, že si praje, aby bolo jeho telo po dostatočnej dobe exhumované. Mnísi bedňu otvorili v rokoch 1955 a 1973 a zakaždým sa divili, že sa telo nerozkladá.

Roku 2002 boli Itigilove ostatky exhumované a prevezené do kláštora Ivolginskij dacan, najdôležitejšieho budhistického kláštora v Rusku. Itigilova múmia tam dodnes sedí v rovnakej pozícii, v ktorom muž roku 1927 zomrel. Hoci sa mu prepadli oči a nos, zbytok tela zostáva nedotknuté. Telo býva vystavené na veľké budhistické sviatky, kde budhistickí veriaci tlačia čelá na dlhé hodvábne šatky, ktoré sa od Itigilových rúk tiahnu von zo sklenenej vitríny.

Ivolginskij Dacan

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 99.256 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km