Skip to content

Ischigualasto

Mohutné skalné sochy, ktoré vznikli v čase dinosaurov, stále nerušene stoja.

Približná doba čítania: 2 minúty

Argentínske chránené mesačné údolie je posiate zvláštnymi geologickými útvarmi v národnom parku v provincii San Juan v severozápadnej oblasti krajiny, neďaleko hraníc, ktoré zdieľa s Čile. Provinčný park Ischigualasto sa rozprestiera na rozlohe viac ako 370 štvorcových kilometrov a je položený vo výške viac ako 1 200 metrov nad morom.

Park ponúka všetku vegetáciu, ktorú by si v tejto oblasti zvyčajne našiel – niekoľko malých stromov, kaktusov a kríkov – a je veľmi suchý s extrémnymi teplotami. Takmer neustály vietor a málo zrážok (takmer všetky sa vyskytujú v lete) z neho robia drsné prostredie, ktoré je ľahké navštíviť, ale ťažko v ňom žiť.

Ischigualasto

Tento park dostal svoju prezývku „Údolie Mesiaca“ kvôli neobvyklým geologickým útvarom, ktoré tu dotvárajú krajinu. Pred miliónmi rokov bola táto oblasť nivou, ktorej dominovali silné zrážky a mohutné rieky. V čase dinosaurov sa tieto horniny pomaly formovali a existujú tu dodnes. Niektoré z týchto hornín sú okrúhle a hladké ako mramor kvôli neustálemu vetru. Obrovské skalné útvary (približne 40 metrov vysoké) a skamenené kmene stromov dokazujú bohatú vegetáciu, ktorá kedysi živila podobne obrovské tvory, ktoré tu chodili.

Dnes je oblasť okolo Ischigualasto známa tým, že sa tu našli najstaršie pozostatky dinosaurov na svete. Je to populárne a dôležité miesto pre paleontologický výskum.

Argentína ponúka ďalšie miesta

Ischigualasto

Argentína - Krátke info

Miestny názov: Argentina
Hlavné mesto: Buenos Aires
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 9. júl 1816
Rozloha: 2780400 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: argentínske peso
Kód meny: ARS
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ARS
Medzinárodný kód krajiny: RA
Internetová doména: .ar
Predvoľba telefónneho čísla: +54