Skip to content

Jaskyňa Kitum

Jaskyňa Kitum, dlhá 183 metrov sa nachádza vo vnútri vyhasnutej sopky. Na slaných stenách jaskyne je možné vidieť škrabance, korytá a diery pripomínajúce stopy baníkov hľadajúcich diamanty alebo zlato. Tieto rytiny tu nevytvoril človek, steny jaskyne Kitum totiž pretvárajú slony.

Strava týchto tvorov žijúcich v parku pozostáva z lesného porastu, ktorý má nízky obsah sodíku. Aby si slony doplnili zásoby tohto minerálu, chodia do jaskyne a klami ryjú do jej stien, aby z nich oddrolili kusy kameňa, ktorý potom prežúvajú alebo olizujú.

Do jaskyne zďaleka nechodia len slony. Často sa sem uchyľujú aj byvoly, antilopy, leopardi a hyeny. Okrem nebezpečia, ktoré predstavujú tieto zvieratá, si daj veľký pozor taktiež na netopierov obývajúcich jaskyňu. Vedci veria, že tunajší netopieri sú nosičmi nebezpečného vírusu Marburg (prenášačom vírusu je aj ich práškové guano), ktorý je podobný Ebole. Vírus Marburg je nebezpečnejší ako ebola a mortalita dosahuje až 87%. Dvaja návštevníci sa vírusom Marburg v jaskyni nakazili v 80. rokoch 20. storočia. Obaja (15ročný chlapec a 56ročný muž) zomreli len niekoľko dní po nakazení vírusom, na ktorý dosiaľ neexistuje liek. Tento vírus sa stal známym aj v bestselleri The Hot Zone (1994). Na základe tejto knihy, bol v roku 2019 uvedený rovnomenný seriál.

Kitum cave
Trans Nzoia, Kenya
1.03383703029,34.7580385
Stiahni si KML súbor
Keňa - Krátke info

Kenya
Miestny názov: Kenya
Hlavné mesto: Nairobi
Úradné jazyky: angličtina, swahilčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. december 1963
Rozloha: 580367 km²
Mena: kenský šiling
Kód meny: KES
Kurz (za 1 € dostaneš): 125.946 KES
Medzinárodný kód krajiny: KEN/KE
Internetová doména: .ke
Predvoľba telefónneho čísla: +254

Blízke miesta do +/- 300km