Skip to content

Jaskyňa Lovelock

Ako sa z bane na netopierie výkaly stalo významné archeologické nálezisko pôvodných obyvateľov Ameriky.

Približná doba čítania: 3 minúty

Netopierie guáno (DUNG) bolo na prelome minulého a tohto storočia neuveriteľne žiadaným tovarom. Bol dôležitou zložkou hnojív ešte pred vynájdením umelej výroby dusíka. Každá “netopieria jaskyňa” sa stala centrom intenzívnej ťažobnej činnosti a jaskyňa Lovelock v Nevade nebola výnimkou. Baníci pri svojich výkopových prácach narazili na artefakty pôvodných obyvateľov Ameriky, ktoré zväčša vyhodili na hromadu pred jaskyňou. Až keď artefakty začali prekážať v ťažbe, zapojili sa do riadneho prieskumu jaskyne profesionálni archeológovia.

Jaskyňa Lovelock

Nie je prekvapením, že ťažba vážne poškodila archeologický nález lokality, a keď sa roznieslo, že sa našli artefakty, k ničeniu sa pridali aj rabovači. Neskôr archeológovia svoju prácu dokonca označovali ako “záchrannú akciu”. Napriek tomu sa podarilo získať veľa informácií a jaskyňa Lovelock zostáva jednou z najlepšie zdokumentovaných archeologických lokalít vo Veľkej panve v Nevade.

Niektoré artefakty, ktoré rabovači prehliadli, sa našli neskôr, pričom jedným z najvýnimočnejších je skrýša 11 tkaných dekórov na tulene. Tie boli napokon datované v roku 1984 pomocou hmotnostnej spektrometrie na uhlíkovom urýchľovači 14, ktorá sa dá vykonať s extrémne malými (miligramovými) vzorkami. Ich vek sa pohyboval v rozmedzí približne 100 – 300 rokov pred naším letopočtom, čím sa tieto návnady zaradili medzi najstaršie známe.

Jaskyňa Lovelock

Jaskyňa Lovelock sa týči nad Humboldtovou priepasťou, kde sa končí pevninská rieka Humboldt. Je to stále mokraď – aj teraz sa v daždivých rokoch naplní a vytvorí Humboldtovo jazero – a táto oblasť poskytovala dávnym domorodým obyvateľom bohaté zdroje.

Paiuti, indiánsky kmeň v Nevade, si ústne odovzdávali príbeh o rase obrovských červenovlasých “barbarov” nazývaných Si-Te-Cah. Rozpráva sa, že táto rasa bola porazená v jaskyni Lovelock a že niektoré z artefaktov, ktoré tam boli objavené, možno súviseli s týmito starovekými ľuďmi.

Jaskyňa Lovelock

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km