Skip to content

Jaskyňa Longhorn

Obrovská jaskyňa, ktorá slúžila ako pokladnica zločincov, podzemná tančiareň, kryt proti jadrovému spádu a mnoho ďalšieho.

Približná doba čítania: 2 minúty

Túto vápencovú jaskyňu v centre Texasu vyhĺbila rieka, ktorá už dávno vyschla. Táto podzemná jaskyňa, dnes známa ako Longhorn Cavern (pretože široký otvor v jej strope spôsobil smrť niekoľkých kusov dobytka), bola využívaná ľuďmi už tisíce rokov.

Jaskyňa Longhorn

Existujú dôkazy, že časti jaskyne sa používali na ťažbu surovín na výrobu hrotov šípov a iných zbraní a nástrojov. Počas občianskej vojny Texasania v jaskyniach ťažili guáno (netopierie výkaly), ktoré sa mohlo použiť ako prísada do receptúr na pušný prach. Legenda hovorí, že neúspešný vlakový lupič a zločinec Sam Bass, ktorý v 70. rokoch 19. storočia spustošil neďaleké mesto Round Rock, si v jaskyniach ukryl ukradnuté peniaze, ktoré sa však nikdy nenašli.

V 20. rokoch 20. storočia slúžila obrovská hlavná miestnosť jaskyne ako tanečná sála s názvom Underground Ballroom. V 60. rokoch 20. storočia sa Longhorn Cavern stala licencovaným a zásobeným protijadrovým krytom, ktorý bol schopný pojať viac ako 1 000 ľudí a bol zásobený potravinami, vodou a ďalšími zásobami.

Jaskyňa Longhorn

Vo vnútri jaskyne sa nachádza niekoľko výrazných útvarov. Je tu Trón kráľovnej, ktorý pripomína obrovské kreslo s vysokým operadlom. Neďaleko stojí biely kamenný útvar, ktorý pripomína psa stojaceho v pozore. Tento útvar nebol vytesaný, ale objavili ho pracovníci Civilian Conservation Corps v inej časti jaskyne. Premiestnili ho tak, aby sa nachádzal v blízkosti trónu, a dali mu prezývku Kráľovnin strážny pes.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1