Skip to content

Royse City Futuro House

Toto rozpadajúce sa UFO je jednou z mála zachovaných " mobilných lyžiarskych chát" svojho druhu.

Približná doba čítania: 3 minúty

V histórii bolo vyrobených menej ako sto domov Futuro od fínskeho architekta Mattiho Suuronena inšpirovaných sci-fi a v súčasnosti ich zostalo menej ako 50. Vďaka tomu je tento zvláštny prázdninový dom v tvare vesmírnej lode, ktorý sa rozpadá na poli v Royse City v Texase, vyhľadávanejší, než by sa zdalo.

Royse City

Prefabrikované domy Futuro Houses, navrhnuté koncom 60. rokov 20. storočia, mali byť lacným, odolným a štýlovým malým príbytkom, ktorý by sa dal umiestniť do akéhokoľvek prostredia. Domčeky vyrobené zo sklolaminátu a plastu sa dali rozložiť na 16 jednotlivých častí a zoskrutkovať kamkoľvek si majiteľ želal, od zasneženého svahu po slnečnú pláž. Nanešťastie, tento dizajn vesmírneho veku možno pre väčšinu komunít príliš predbehol svoju dobu, čo spolu s nedostatkom ropy skrátilo budúcnosť týchto baňatých rekreačných chatiek.

Takmer od inštalácie prvého domu Futuro v Suuronenovom rodnom Fínsku sa zdalo, že miestni obyvatelia tieto zvláštne tvarované budovy odsudzujú. Hoci vznikla takmer stovka týchto diel, ktoré boli umiestnené po celom svete od Ameriky po Nový Zéland, mnohé z nich boli zamietnuté zákonmi o územnom plánovaní alebo zbúrané. Ropná kríza v 70. rokoch 20. storočia spôsobila, že používanie plastov bolo zakázané a výroba domčekov bola zastavená. Napriek námietkam niektorých sa ich ujali nadšenci architektúry a mnohé z nich sa podarilo zachovať, zatiaľ čo tie bez akejkoľvek ochrany jednoducho schátrali.

Royse City

Dom Futuro stojaci v Royse City je, žiaľ, jedným z tých druhých. Interiér bol vykuchaný a teraz je pokrytý grafitmi. Exteriér zvetral a vekom sa zafarbil, hoci sa zdá, že koncom roka 2014 dostal čerstvý náter žiarivo oranžovej farby. Vo vnútri je však stále neporiadok. Táto rekreačná loď, ktorá má ďaleko od domov Futuro, ktoré sú dobre zachované v súkromných zbierkach po celom svete, vyzerá, akoby havarovala, ale stále sa dá nájsť na diaľnici 276, približne šesť míľ východne od Rockwallu v Texase.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1