Skip to content

Vodné záhrady Fort Worth

Modernistická krajina vody a sci-fi betónu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vodné záhrady vo Fort Worthu, ktoré navrhol architekt Philip Johnson, sú modernistickou krajinou s vírivými bazénmi a futuristickými uhlami.

Fort Worth Water Gardens

Park bol otvorený v centre mesta Fort Worth v roku 1974 na ploche o niečo väčšej ako štyri akre. Samotná oblasť bola kedysi známa ako Hell’s Half-Acre, keď bola plná bordelov a salónov, a Vodné záhrady boli spôsobom, ako túto oblasť revitalizovať.

Tichý rozjímavý bazén je obklopený stromami, po stenách ktorého kaskádovito stekajú vodopády. Neďaleko sa nachádza prevzdušňovací bazén, kde 40 trysiek každú minútu vystrekne 871 galónov vody. Hmla z trysiek vytvára ilúziu vodného mosta, ktorý spája jednu stranu chodníka s druhou. V strede parku sa nachádza “Hora”, kde sa terasovitý betón dvíha do modernistického vrcholu.

Fort Worth Water Gardens

Ústredným prvkom Vodných záhrad je Aktívny bazén, kde tisíce galónov vody kaskádovito padajú po 11,5-metrovom rade schodov a plošín do víru. Ak sa vám zdá, že je to krajina ako zo sci-fi, nie ste ďaleko od pravdy, pretože bola použitá v scéne vo filme Loganov beh z roku 1976.

Park zažil v roku 2004 tragédiu, keď v bazéne zahynuli štyria ľudia, ktorí sa pokúšali zachrániť jeden druhého. Bazén bol zatvorený, pribudli bezpečnostné prvky a znížila sa hladina vody v bazéne, aby pocit zostupu do prázdna v aktívnom bazéne bol len ilúziou krajiny.

Fort Worth Water Gardens

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.071 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1