Skip to content

Zabudnuté podzemné svety: Supravodivý superurýchľovač

Druhý Urýchľovač častíc už mohol dávno stáť v USA, len jeho náklady na vybudovanie akosi neodhadli. Tak tu ostal 23 kilometrov dlhý tunel.

Približná doba čítania: 2 minúty

V deväťdesiatich rokoch minulého storočia začala výstavba skutočne úžasného výskumného laboratória. Podľa plánov mal byť vytvorený kruhový tunel o priemere cez 87km. Vedci by ním posielali prúdy malinkých častíc, ktoré by do seba narážali, a vznikalo by tak neuveriteľné množstvo energie. Takéto experimenty by im pomohli odhaliť tie najdrobnejšie stavebné bloky vesmíru. Bohužiaľ sa však počas hĺbenia tunelu ukázalo, že výdaje na stavbu budú omnoho vyššie, ako bolo pôvodne plánované. Americká vláda sa preto rozhodla projekt predčasne ukončiť vo chvíli, kedy bol vykopaný tunel o dĺžke len 23km.

Je to skutočne škoda, pretože vedcom pracujúcim vo Veľkom hadrónovom urýchľovači vo Francúzsku sa podarili uskutočniť fascinujúce objavy. Ale čo teraz s 23 kilometrami opusteného podzemného tunela? Napr. v ňom vytvoriť úžasný park pre skateboarding. Ľudia pre neho navrhovali najrôznejšie využitia, vrátane úschovne dát alebo farmy na šampiňóny. Dnes tunel vlastni istá chemická spoločnosť. Jeho zamestnanci v tuneli na skateboardoch ale najskôr nejazdia… možno.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.067 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km