Skip to content

Optická ilúzia v chráme Airavatesvara

Tento chrám obsahuje to, čo by mohlo byť najstaršou optickou ilúziou na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Chrám Airavatesvara je jedným z troch veľkých existujúcich chrámov Chola, hinduistických chrámov z 11. a 12. storočia, ktoré boli postavené počas 1 500 rokov trvajúcej dynastie Chola v súčasnom juhoindickom štáte Tamil Nadu. Chrám Airavatesvara, ktorý sa nachádza v meste Darasuram, dal postaviť kráľ Rajaraja Chola II.

chrám Airavatesvara

Po viac ako 850 rokoch zostáva chrám kľúčovým dochovaným príkladom Chola architektúry. Chrám je o to výnimočnejší, že obsahuje jednu z najstarších optických ilúzii na svete. Medzi komplikovanými a nádhernými rezbami datované niekde medzi roky 1146 a 1170 je jedna výnimočná ilúzia. Je to slon alebo býk?

Basreliéf zobrazuje dve zvieracie telá, ktorých hlavy sa prekrývajú a splývajú. Výsledkom je premyslený vizuálny trik. Ak sa sústredíš na zviera na pravej strane uvidíš slona s chobotom. Ak sa sústredíš na zviera vľavo, uvidíš zas býka vrátane rohov.

chrám Airavatesvara

Aj keď ide o jeden z najzachovalejších príkladov takto starej kresby, podobné obrázky možno vidieť v chráme Vijaya Vittala v Hampi, ako aj v chráme Rameshwaram na rovnomennom ostrove.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km