Skip to content

Jonestown

Farmársky projekt Peoples Temple, známejší pod neformálnym názvom Jonestown, bola odľahlá osada v Guyane, ktorú založila americká sekta Peoples Temple pod vedením Jima Jonesa. Jonestown sa stal medzinárodne neslávne známym, keď 18. novembra 1978 zomrelo v osade, na neďalekej pristávacej dráhe v Port Kaituma a v budove spravovanej Chrámom v Georgetowne, hlavnom meste Guyany, celkovo 918 ľudí. Názov osady sa stal synonymom pre incidenty na týchto miestach.

Približná doba čítania: 3 minúty

Jonestown bol sídlom takzvanej Svätyne ľudu, pseudonboženského kultu pod vedením Jima Jonesa. Kult vznikol v USA, kde však čelil istým problémom, a tak sa napokon presťahoval do Guyany. Jones dúfal, že tento odľahlý pozemok uprostred džungle sa zmení na útočisko pre jeho “apoštolský socializmus”.

Jonestown sa stal takmer sebestačnou rovnostárskou komúnou, lenže nie všetko bolo také ideálne a dobrovoľné, ako pôvodne malo byť. Jones totiž využíval metódy psychologického zastrašovania, kontroly mysle a trestov a aj systematické užívanie drog. Osídlenie strážili ozbrojení strážcovia, ktorí vynucovali Jonesovo vodcovské postavenie.

V roku 1978 americký kongresman Loe Ryan na žiadosť znepokojených príbuzných členov Svätyne ľudu spustil vyšetrovanie a odletel do Guyany. Počas jeho návštevy situácia 18. novembra vyeskalovala. Niekoľko obyvateľov Jonestownu vystúpilo zo sekty, zopár ich ušlo a napokon okolnosti vyústili do veľkého konfliktu na pristávacej dráhe v Port Kaitume, kde strážcovia z Jonestownu zastrelili Ryana a niekoľkých členov jeho výpravy.

Po týchto udalostiach nariadil Jones v osídlení “revolučnú samovraždu” celej komúny. Tento scenár visel vo vzduchu už nejaký čas. Komunita si ho dokonca nacvičovala počas takzvaných bielych nocí. Napokon sa stal realitou. Členom kultu dali vypiť nápoj s kyanidom a zatiaľ čo niektorí si ho vzali dobrovoľne, mnohých (najmä mládež) k tomu museli donútiť. Došlo aj k streľbe, dokonca sám Jim Jones zomrel na strelné poranenie. Celkovo zomrelo v Jonestown 909 ľudí (918 vrátane obetí z pristávacej dráhy), väčšina z nich boli Afroameričania.

Išlo o najväčšiu hromadnú samovraždu v moderných dejinách, no vzhľadom na to, že nie všetky úmrtia boli dobrovoľné, sa incident častejšie označuje ako masaker.

Zhruba 400 tiel uložili do špeciálneho masového hrobu v Kalifornii. Na samotnom mieste masovej vraždy toho však veľa neostalo. Bývalé osídlenie z veľkej časti pohltila džungľa. Pripomína ho len malý pamätný kameň a hrdzavé vraky vozidiel. No aj k nim sa dostanete len s miestnym sprievodcom a s mačetou, ktorou si presekáte cestu hustým porastom. Jonestown je preto jedným z najodľahlejších, najskrytejších a najťažšie dostupných pochmúrnych miest na Zemi.

Guyana ponúka ďalšie miesta

Guyana - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Guyana
Hlavné mesto: Georgetown
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 26. máj 1966
Rozloha: 214970 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: guyanský dolár
Kód meny: GYD
Kurz (za 1 € dostaneš): 224.153 GYD
Medzinárodný kód krajiny: GY
Internetová doména: .gy
Predvoľba telefónneho čísla: +592

Blízke miesta do +/- 300km