Skip to content

Čajník Utah

Model stojaci za ikonickým 3D testovacím modelom.

Približná doba čítania: 2 minúty

V múzeu počítačovej histórie v kalifornskom Mountain View je vystavený pomerne nevšedný artefakt. Pre neznalých je to len obyčajná čajová kanvica značky Melitta – ale kto pozná, ten vie.

Čajník Utah

Vo svete počítačovej grafiky je tento predmet, zvyčajne označovaný ako čajník Utah alebo čajník Newell, uznávaný ako 3D testovací model, ktorý sa stal štandardným referenčným objektom a obľúbeným vtipom v komunite, pričom sa občas objavuje vo filmoch a televíznych reláciách (najmä v 90. rokoch), ako sú Toy Story a Simpsonovci.

Čajník Utah

Pôvodný model vytvoril v roku 1975 Martin Newell, priekopník počítačovej grafiky na univerzite v Utahu. Bol to návrh jeho manželky Sandry, ktorý sa ukázal ako ideálny pre tento projekt; čajník bol okrúhly, obsahoval sedlové body, mal topologickú vlastnosť známu ako “rod” väčšiu ako nula kvôli diere v rukoväti, mohol na seba premietať tieň a dal sa presne zobraziť bez povrchovej textúry. Nemohla byť ideálnejšia. Newell ju modeloval pomocou bézierových kriviek, čo bol jeden z prvých príkladov v histórii.

Čajník Utah

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1