Skip to content

Trh Stabroek

Najväčší trh v Guyane, navrhnutý a postavený spoločnosťou Edge Moor Iron Company v Delaware.

Približná doba čítania: 4 minúty

Len veľmi málo miest v Guyane, hlavnom meste v GeorgeTown, je tak veľmi hektických a zároveň historických, ako trh Stabroek. Železná a oceľová konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Edge Moor Iron Company v Delaware v roku 1880, je pravdepodobne najstaršou budovou, ktorá sa v meste dodnes používa.

Miesto, na ktorom v súčasnosti stojí trh Stabroek, mohlo byť trhoviskom najmenej sto rokov už pred výstavbou. Existujú už zmienky z roku 1792, že na tomto mieste existovalo trhovisko, kde zotročení Afričania v nedeľu predávali svoje výrobky. V tom čase bol Georgetown pod holandskou vládou a samotné mesto bolo známe ako Stabroek.

V roku 1799 anglický cestovateľ Henry Bolingbroke opísal trh Stabroek: “Existuje trhovisko, kde sa černosi zhromažďujú, aby predali svoje výrobky, predovšetkým banány, ovocie, zeleninu, vtáky a vajcia, a kde veľkoobchodníci vystavujú na predaj okrem európskych výrobkov aj slané sušené hovädzie mäso, bravčové mäso, ryby, syry, fajky, tabak a iné výrobky.” Dnes tomu nie je inak.

Až v roku 1843, keď bolo mesto pod anglickou vládou a premenované na Georgetown, bolo miesto oficiálne uznané ako trh. Po vyjasnení sa mestská rada pustila do budovania trhoviska s využitím miestneho tvrdého dreva. Štruktúra bola vynikajúco stabilná, ale do roku 1870 sa považovala za nedostatočnú.

Trh Stabroek

Bol vytvorený výbor, ktorý rokoval o plánoch na nový trh. Do roku 1879 bolo predložených šesť návrhov. Zákazku nakoniec získala spoločnosť Edge Moor Iron Company v americkom Delaware. Náklady sa odhadovali na $ 132 855 (dnes približne $ 3 460 527) vrátane prepravy a stavbu budovy. Stavba sa začala realizovať 17. augusta 1879 a nový trh bol dokončený a slávnostne otvorený 1. novembra 1880.

Trh Stabroek, rovnako ako v minulosti, sa stále rozkladá na ploche 7 000 m², čo z neho robí najväčší trh v Guyane. Odhaduje sa, že oceľová konštrukcia váži asi 635 ton.

Nad hlavným vchodom na trh je oceľová veža s rímskymi číslicami, ktorá bola objednaná u spoločnosti E. Howard Company v Bostone v Massachusetts v roku 1880. Na hodinovej veži sa nachádza aj železný zvon vyrobený v anglickom Sheffielde, ktorý oznamoval každú pol hodinu. Momentálne však hodiny nefungujú, čo je zdrojom mnohých vášnivých diskusií, najmä vzhľadom na to, že $ 41 000 venovalo veľvyslanectvo Spojených štátov v Guyane v roku 2016, konkrétne na obnovu ikonického hodinového prístroja.

Absencia funkčných hodín nemá vplyv na frenetickú atmosféru trhu. Stánky sú často premiešané náhodným spôsobom a predáva sa tu všetko od čerstvých surovín po šperky, elektroniku, knihy, topánky a živé vtáky. V špičke je to najrušnejšie miesto v meste: chaotický, farebný a drsný priestor, kde je bežná trestná činnosť, takže si stráž svoje cennosti.

Trh je otvorený denne od 07:00 do 17:00, ale zatvára sa každú tretiu stredu, aby bolo možné trh vyčistiť.

Guyana ponúka ďalšie miesta

Guyana - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Guyana
Hlavné mesto: Georgetown
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 26. máj 1966
Rozloha: 214970 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: guyanský dolár
Kód meny: GYD
Kurz (za 1 € dostaneš): 223.048 GYD
Medzinárodný kód krajiny: GY
Internetová doména: .gy
Predvoľba telefónneho čísla: +592

Blízke miesta do +/- 300km