Skip to content

Glykon

Starorímsky hadí boh, majstrovsky vytesaný do kameňa.

Približná doba čítania: 2 minúty

V galérii Národného historického a archeologického múzea v rumunskom meste Constanța žije veľmi starý had. Je to Glykon, staroveký hadí boh s jahňacím pyskom, ľudskými vlasmi, levím chvostom a hadím telom, vytesaný z mramoru. Glykon bol ochranným božstvom rodiny a domova a považoval sa aj za boha plodnosti. Uctievali ho v celých provinciách Rímskej ríše, najmä v blízkosti Čierneho mora.

Jedným z najpozoruhodnejších aspektov tejto konkrétnej sochy je umelecké majstrovstvo, ktoré ju vytvorilo. Odborníci odhadujú, že keby sa im podarilo rozpliesť jeho telo, Glykon by meral na dĺžku viac ako 5 metrov. Domnievajú sa tiež, že bol pravdepodobne vytesaný v dielni niektorého z väčších miest v oblasti a po dokončení bol prevezený do Tomisu – rímskeho názvu dnešného mesta Constanța. Socha bola objavená v Constanța v roku 1962 a pravdepodobne bola zakopaná spolu s inými pohanskými predmetmi, aby ich chránila pred záujmom kresťanov počas Rímskej ríše.

Dnes je Glykon jedným z mnohých fascinujúcich artefaktov v tomto čiernomorskom prístave, najstaršom nepretržite obývanom meste Rumunska. Múzeum je druhým najväčším v krajine a obsahuje státisíce predmetov pochádzajúcich z obdobia paleolitu.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.971 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km