Skip to content

Pamätník zakladateľov bulharského národa

Táto masívna betónová socha je údajne najťažším komunistickým monumentom na Zemi.

Približná doba čítania: 2 minúty

V bulharskej mytológii, dávno pred objavením sa ľudí, obývala zem rasa obrov menom Ispolini. Je ťažké nespomenúť si na tieto tajomné postavy pri prechádzke po areáli Pamätníka zakladateľov bulharskej civilizácie na severovýchode Bulharska.

Od roku 1981 sa tento obrovský pamätník týči na výšinách mesta Shumen a pripomína viac ako 1300 rokov bulharskej histórie. Je viditeľný až zo vzdialenosti 18 kilometrov, týči sa takmer 1 500 ft nad hladinou mora a ako pochmúrny vládca sa vznáša nad mestom Shumen.

Pamätník v kubistickom štýle postavili Krum Damyanov a Ivan Slavov v roku 1981 na počesť 1300. výročia Bulharskej ríše. Sochári pamätníka, ktorý sa označuje aj ako Pamätník 1300 rokov Bulharska, dali kráľom a hrdinom podobu týčiacich sa kamenných obrov, ozveny minulosti navždy zamrznutej v betóne. Hrozivé postavy číhajú vo vysokých zákutiach geometrickej budovy s úhľadnými, vysokými stenami, k pamätníku sa dostanete po strohom betónovom schodisku.

Founders of the Bulgarian State Monument

Na rozdiel od pamätníka Buzludža a mnohých iných bulharských pamätníkov z komunistickej éry sa pamätník v Shumene roky udržiava, je krásne udržiavaný a je obľúbeným miestom na svadby a fotografovanie.

Bulharsko ponúka ďalšie miesta

Pamätník zakladateľov bulharského národa

Bulharsko - Krátke info

Miestny názov: България
Hlavné mesto: Sofia
Úradné jazyky: bulharčina
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110993 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: lev (= 100 stotinki)
Kód meny: BGN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BGN
Medzinárodný kód krajiny: BGR/BG
Internetová doména: .bg
Predvoľba telefónneho čísla: +359

Blízke miesta do +/- 300km