Skip to content

Kláštor Visovac

Tento malebný stredoveký kláštor stráži malú pokladnicu historických pokladov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento malebný kláštor strážený prstencom stromov sa nachádza na idylickom kúsku zeme v chorvátskom národnom parku Krka.

Kláštor na ostrove, Chorvátsko

Augustiniánski mnísi začali prvýkrát stavať na vrchole skaly uprostred jazera v 14. storočí. V roku 1445 ho však po odchode do Bosny prevzali františkáni. Rozšírili malý kláštor, ktorý začali budovať augustiniáni, a postavili františkánsky kláštor Panny Márie Milosrdnej a kostol Panny Márie z Visovacu.

Po stáročia bol malý ostrov miestom samoty, cieľom mladých mužov, ktorí sa pripravovali na kňazský život. Dnes v kláštore Visovac žijú traja mnísi a päť novicov františkánskeho rádu.

V kláštore sa nachádza aj malé, ale mimoriadne pôsobivé múzeum. Je plné historických cirkevných odevov, rukopisov a vzácnych kníh vrátane stredovekého výtlačku Ezopových bájok, ktoré vytlačil lastovický tlačiar Dobrić Dobričević. V múzeu sa dokonca nachádza šabľa, ktorá patrila Vukovi Mandušićovi, vodcovi povstalcov zo 17. storočia a hrdinovi chorvátskej epickej poézie.

Hoci sa nachádza v obľúbenom národnom parku, kláštor Visovac je mimo turistických trás a je situovaný na polceste medzi dvoma veľkými vodopádmi. Samotná plavba loďou na ostrov je zážitkom, pretože poskytuje ľuďom možnosť plaviť sa nad žiarivo modrou vodou jazera a vychutnávať si zelenú scenériu.

Kláštor na ostrove, Chorvátsko

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385