Skip to content

Kláštor svätej Márie

Jedna z 200 sakrálnych stavieb uznaných za "kultúrnu pamiatku".  

Približná doba čítania: 3 minúty

Približne 11 kilometrov severozápadne od mesta Vlorë sa nachádza malý polostrov, ktorý umožňuje prístup k ostrovom Zvërnec. Cesta pretína očarujúci borovicový les, v ktorom sa nachádza aj niekoľko turistických chodníkov a niekoľko bunkrov. Keď miniete malú dedinku Zvërnec, cesta sa končí a práve tu sa nachádza drevený most, ktorý vedie na ostrov.

Mapy toto miesto označujú ako ostrovy Zvërnec, pretože v lagúne Narta sa skutočne nachádzajú dva ostrovy. Drevený most vedie na väčší ostrov, na ktorom sa nachádza aj stredoveký byzantský kláštor. Tento ostrov meria 426 metrov na necelých 305 metrov a dosahuje skromnú výšku 30 metrov. Okrem čistinky s kláštorom je ostrov pokrytý borovicami. Menší z ostrovov Zvërnec má na sebe len borovicové porasty a dá sa naň dostať len loďou.

Kláštor sa zvyčajne označuje ako Kláštor Panny Márie (albánsky Manastiri i Shën Mërisë), ale jeho celý názov je Kláštor Usnutia Presvätej Bohorodičky Márie. Toto pomenovanie odkazuje na poslednú noc svätej Márie na zemi pred jej povolaním do neba – výraz “theotokos” je titul, ktorý možno preložiť ako “matka božia” alebo “nositeľka boha”.

Kostol kláštora, postavený v 13. storočí, je jednou z 200 sakrálnych stavieb, ktoré Albánsko uznalo za “kultúrnu pamiatku”. Architektúra stavby je typicky byzantská, vrátane krížového pôdorysu kostola, ktorý má v tomto prípade sarkofág v samotnom strede. Jedným z najcennejších predmetov v kláštore je ikona Panny Márie, ktorú vytvoril Tërpo Zografi, slávny albánsky umelec 18. storočia.

Okrem kostola sa v areáli nachádza menšia kaplnka, ubytovne mníchov, dielňa, stajňa, sklad, futbalové ihrisko a maličký cintorín. Na cintoríne je pochovaná Marigo Posio. Bola to žena, ktorá vyšila prvú albánsku vlajku, ktorá bola vztýčená 28. novembra 1912. 

Albánsko ponúka ďalšie miesta

Albánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 100.198 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355

Blízke miesta do +/- 300km