Skip to content

Pevnosť svätého Mikuláša

Veľké priestranné chodby sa skrývajú v nepreniknuteľnej pevnosti, ktorá láka ľudí z neďalekého pobrežia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jedna z najzachovalejších pevností na chorvátskom pobreží je lahôdkou pre milovníkov mestskej histórie. S pevninou ju spája len úzky chodník, ktorý sa len tesne dvíha nad hladinu, a jej šípkovitý tvar naznačuje, že s touto pevnosťou si netreba zahrávať. Zdanlivo nepreniknuteľný exteriér stavby skrýva veľké, rozľahlé tehlové chodby, ktoré si priam pýtajú, aby ste ich preskúmali.

Benátčania postavili pevnosť svätého Mikuláša v 16. storočí, aby zabránili tureckým námorným útokom a zabránili prípadným útočníkom v prístupe na breh. Pevnosť bola postavená z robustnej zmesi tehál a kameňa, jej trojuholníkový tvar a 32 kanónov z nej robili skutočne hrozivú formu obrany.

V podstate vyzerala tak hrozivo a nepreniknuteľne, že sa ju nikto ani nepokúsil otestovať. Už len jej vzhľad a povesť stačili na to, aby prípadných útočníkov odradili od pokúšania osudu. Napriek nečinnosti však armáda pevnosť svätého Mikuláša udržiavala celé stáročia, až ju nakoniec v roku 1979 opustila.

Teraz do pevnej stavby prenikajú len turisti. Väčšina z nich sa dovnútra dostáva po súši, hoci tí, ktorí majú prístup k lodi, sa môžu pokúsiť dostať dovnútra vchodom smerujúcim k moru. Prekvapivo priestranný interiér pevnosti je pozoruhodne dobre zachovaný, takže si ľahko predstavíte, že aj vy ste členom jednej z mnohých armád, ktoré obývali jej múry počas mnohých storočí jej existencie.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km