Skip to content

Jaskynný kláštor Davit Gareja

Skalný kláštorný komplex so stovkami jaskynných objektov ukrytých vo svahu hory.

Približná doba čítania: 3 minúty

Davit Gareja je skalný pravoslávny kláštor v gruzínskom regióne Kacheti. Nachádza sa neďaleko hranice s Azerbajdžanom. Podnebie sa často opisuje ako polopúštne.

Stovky ciel, kostolov, refektárov a obytných priestorov boli vysekané do skalnej steny na strmých svahoch hory Gareja. Svätý Dávid, asýrsky mních, založil kláštorný komplex v 6. storočí a v nasledujúcich storočiach sa neustále rozširoval.

Kláštorný komplex bol stovky rokov dôležitým centrom náboženskej a kultúrnej činnosti, ktorá dosiahla svoj vrchol v 11. až 13. storočí. Kláštorný komplex bol vždy úzko spätý s gruzínskou kráľovskou mocou, ale ani pád gruzínskej monarchie neukončil kláštorné aktivity v Davit Gareji. Ani útoky Mongolov v 13. storočí, ani útoky Peržanov v 17. storočí.

Až po boľševickom prevrate v roku 1921 bol kláštor zatvorený a spustol. Počas neskorých období Sovietskeho zväzu sa kláštor stal výcvikovým priestorom pre sovietsku armádu v Afganistane, čo spôsobilo značné poškodenie nástenných malieb v komplexe a vyvolalo verejné pobúrenie Gruzíncov. Keď Gruzínsko obnovilo svoju nezávislosť, kláštor ožil a opäť je centrom náboženskej činnosti, ako aj dôležitým cieľom pútnikov a turistov. Vnútro jaskynných stavieb bolo pokryté početnými nástennými maľbami a freskami, z ktorých viaceré prežili skúšku časom.

Keďže sovietsky proces vytýčenia hraníc nebral ohľad na kultúrne hranice, najmä keď išlo o náboženské dedičstvo, dnes sa časti kláštorného komplexu technicky nachádzajú na území Azerbajdžanu, čo vyvolalo menší hraničný spor medzi oboma krajinami. Vzhľadom na náboženský a kultúrny význam kláštora Davit Gareja Gruzínci vyhlásili, že je neprijateľné, aby bola táto lokalita rozdelená medzi dve krajiny, a ponúkli výmenu pozemkov, ale konečná dohoda ešte nebola dosiahnutá.

David Gareji Lavra

Od januára 2021: Horný kláštor Udabno zostáva kvôli prebiehajúcemu hraničnému sporu zatvorený. Návštevníci si stále môžu prezrieť kláštor Lavra, dolnú časť komplexu, ale turistický chodník a hrebeň, fresky a horný kostol sú neprístupné.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km