Skip to content

Nebeské schody

Priamo uprostred náhornej plošiny Marha, medzi mestami Goulmima a Erfoud, sa nachádza jeden z klenotov súčasného architektonického umenia: Escalier Céleste, Spirale d'Or a Cité d'Orien. Ide o tri monumentálne impozantné diela postavené umelcom Hanssjörgom Vothom, ktorého miestni obyvatelia poznajú pod menom l'Allemand.

Približná doba čítania: 3 minúty

Uprostred ničoho, počas viac ako 20 rokov, umelec úzko spolupracoval s miestnymi remeselníkmi, aby vytvoril svoje najmajstrovskejšie diela inšpirované nebeským svetom. Mystický vesmír, ktorý je síce ťažko prístupný, ale stojí za odbočenie.

Veľké diela ľudstva

Prvým dielom zo série je Escalier Céleste (Nebeské schody), postavený v rokoch 1980 až 1987. Je to gigantické schodisko v tvare trojuholníka, vysoké 16 metrov. Dielo Nebeské schody má 56 schodov a jeho bočné steny sa postupne zužujú, aby na vrchole vytvorili vertikálnu štrbinu. Stavba tak má podobu observatória nebeských úkazov a jej schody spájajú zem a oblohu.

V rokoch 1992 až 1997 Nemec pokračoval vo svojom projekte výstavbou 2. diela s názvom Zlatá špirála. Tá je postavená podľa π, zlatého čísla, a predstavuje 260 m dlhú kamennú rampu, ktorá stúpa od zeme do výšky 6 m. Vedie na vrchol špirály, kde sa nachádza točité schodisko so sto schodmi vedúcimi na dno studne, ktorá je srdcom stavby. Pri pohľade z oblohy má Zlatá špirála podobu mušle Nautilus, ktorá je symbolom geometrickej dokonalosti.

Posledným dielom série a nepochybne najcharakteristickejším je Cité d’Orien, navrhnuté v rokoch 1998 až 2003. Tieto obdĺžnikové veže z nepálenej hliny sú identickými zobrazeniami siedmich najviditeľnejších hviezd súhvezdia Orion. Vďaka rovnakému počtu budov ako hviezd a rovnakým rozmerom vypočítaným na proporčnom základe je dielo miniatúrnou projekciou súhvezdia, ktorá presne reprodukuje veľkosť, jas a polohu každej hviezdy. Mesto je tak observatóriom na sledovanie priebehu hviezd. Jedna z najvyšších veží obsahuje aj schody vedúce k studni.

Ako nebeské zjavenie v púšti

Hannsjörg Voth, veľký adept land artu, sa pri tvorbe týchto diel, ktoré sú rovnako veľkolepé ako poetické, nechal viesť láskou k nebeskému svetu. Sú realizáciou jeho sna o prepojení zeme a neba. Inšpiráciu umelec čerpal aj z miestnych tradícií a púštneho prostredia. Všetky stavby boli postavené podľa pravidiel miestnej architektúry a ich spoločným znakom je prítomnosť studní, symbolov prežitia v púšti.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.808 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km