Skip to content

Knižnica “Dlhá miestnosť” na Trinity College

V nádhernej knižnici Trinity College sa nachádzajú pozoruhodné poklady írskej identity.

Približná doba čítania: 2 minúty

Postavená v rokoch 1712 až 1732, Dlhá miestnosť v starej knižnici Trinity College uchováva 200 000 najstarších kníh z tejto zbierky.

Trinity College Library

Výrazný a krásny sudový strop bol pristavaný v roku 1860, aby sa vytvoril priestor pre ďalšie diela, keď sa existujúce police zaplnili. Mramorové busty slávnych filozofov a spisovateľov lemujú ústrednú chodbu takmer 61 metrov dlhej miestnosti, ktorú od roku 1743 vytvoril sochár Peter Schemakers.

Obrovská zbierka umiestnená v dlhej miestnosti zahŕňa vzácnu kópiu vyhlásenia Írskej republiky z roku 1916 a drevenú harfu z 15. storočia, ktorá je v knižnici vzorom pre znak Írska.

Trinity College Library

Jej zďaleka najznámejším exponátom je však mimoriadny iluminovaný rukopis známy ako Book of Kells. Jej charakteristické vzory, zdobené bohatou keltskou a kresťanskou ikonografiou, sa pevne zakorenili v írskej identite. Predpokladá sa, že ju okolo roku 800 n. l. vytvorili kresťanskí mnísi na ostrove Iona v Škótsku a pozostáva zo štyroch evanjelií, ručne prepísaných na pergamene písmom známym ako “ostrovná majuskula” alebo “ostrovné písmo”, ktoré prekvitalo v Írsku a Škótsku v rokoch 600 až 850. Je pomenovaný podľa kláštora v Kells v grófstve Meath, kam sa mnísi uchýlili po nájazde Vikingov a ktorý sa stal na stáročia domovom rukopisu.

Kniha z Kellsu sa dostala do Trinity College v Dubline v roku 1661, aby bola v bezpečí po Cromwellových nájazdoch na náboženské inštitúcie. Vystavená je od 19. storočia.

Trinity College Library

Írsko ponúka ďalšie miesta

Írsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353