Skip to content

Francúzska národná knižnica

V tejto obrovskej knižnici sa nachádza kedysi najväčšia zbierka kníh na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Obrovská Francúzska národná knižnica (Bibliothèque nationale de France) je jednou z najveľkolepejších a najbohatších zbierok tlačených materiálov na svete. Nachádzajú sa tu aj dva zázraky francúzskej renesančnej kartografie.

Francúzska národná knižnica

Bibliothèque nationale de France má svoj pôvod až v roku 1368, keď ju založil Karol V. Napriek tomu, že bola viackrát presťahovaná a časti zbierok boli rozmiestnené, zostala najväčšou knižnicou na svete až do konca 19. storočia, keď iné zbierky prekonali jej počet.

Francúzska národná knižnica

V modernej dobe boli priestory prestavané a rozšírené a po celý čas renovované, takže je stále jednou z najväčších knižníc na svete s viac ako desiatimi miliónmi titulov. Nachádzajú sa v nej knihy z oblasti umenia, práva, ekonomiky, jazykov a literatúry, vedy a techniky, humanitných vied, filozofie a ďalších. V knižnici sa nachádzajú aj početné zbierky z antiky vrátane viac ako 5 000 gréckych rukopisov. Knižnica má aj rozsiahlu zbierku antických mincí vrátane gréckych, rímskych a francúzskych.

Francúzska národná knižnica

Návštevníci navštevujú knižnicu kvôli historickej turistike, ako aj kvôli tomu, aby si prezreli knihy. Medzi najobľúbenejšie vystavené zaujímavosti patria glóbusy Ľudovíta XIV. Vo Versailles sa nachádzali až do Francúzskej revolúcie, potom sa sťahovali z miesta na miesto, až sa napokon natrvalo usadili v Národnej knižnici.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km