Skip to content

Kolumbov maják

Miesto posledného odpočinku Krištofa Kolumbusa - prípadne niekoho iného.

Približná doba čítania: 3 minúty

Kryštof Kolumbus zomrel v roku 1506 v Španielsku. Smrť však jeho dobrodružstvo neukončila, jeho telo si ešte niekoľko storočí hralo na škatuľky.

Kolumbus bol ihneď po smrti pochovaný vo Valladolide, španielskom mestečku, v ktorom strávil svoje posledné dni. Potom bol na prianie svojho syna Diega presunutý do Sevilly. Ani tá sa však nestala konečným miestom jeho posledného odpočinku. Diego si pre otca prial skutočne pôsobivú hrobku. Vydal sa teda späť do Dominikánskej republiky, kde v roku 1514 položil základný kameň katedrály Santa María la Menor, do ktorej sa mali Kolumbove ostatky po dostavaní presunúť. Cestovateľ Diego však bohužiaľ zomrel v roku 1526 v Montalbáne v Španielsku skôr, ako bola katedrála dostavaná. Jeho telo bolo prevezené do Sevilly a uložené vedľa otca.

Ostatky otca a syna v Seville zostali ďalších 16 rokov, potom čo však bola stavba katedrály v Dominikánskej republike dokončená, vdova po Diegovi zariadila presun tiel. V roku 1542 boli kosti oboch mužov prevezené cez oceán a pripojili sa k ostatkom Diegovho brata Bartolomeja, ktorý v Santo Domningo zomrel predchádzajúceho roku.

Tam boli pochovaní na nasledujúcich 200 rokov, pokiaľ neboli v roku 1795 Španieli z Dominikánskej republiky vyhnaní. Utekajúci kolonizátori cestou zachránili prieskumníkové telo a previezli ho na inú španielsku pevnosť v Karibiku: do Havany na Kube.

O takmer sto rokov neskôr otvoril muž pracujúci na renovácii katedrály truhlu, na ktorej stálo: “Preslávený a vynikajúci muž, Don Colón, admirál oceánskeho mora”.

Na prvý pohľad sa zdalo, že Španieli v rýchlosti previezli zlé telo, lenže situácia je zložitejšia. Kryštof a jeho syn Diego boli obaja známi ako Don Colón a obaja boli držiteľmi titulu admirál oceánskeho mora.

V roku 1898 Španieli odplávali zo slobodnej Kuby a údajne Kolumbove ostatky opäť vzali so sebou, načo ho uložili v Seville v slávnostnej katedrále. V roku 1931 prebehla v Dominikánskej republike súťaž, ktorej víťazným návrhom bol 210 metrový pamätník v tvare kríža, v ktorom je dnes uložená truhla s údajnými Kolumbovými kosťami.

Tajomstvo popletených ostatkov nebolo doposiaľ rozlúštené. Analýza DNA prevedená v Seville v roku 2003 nepriniesla jasnú odpoveď a autority v Santo Domingo otvorenie rakvy nemienia povoliť.

Hoci sa budove hovorí maják, stavba, v ktorej sú možno uložené ostatky Kryštofa Kolumbusa, je v skutočnosti šedé, betónové, sedemposchodové múzeum, ktoré tiež vystavuje róby pápeža Jána Pavla II a papamobil.

Dominikánska republika ponúka ďalšie miesta

Dominikánska republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: República Dominicana
Hlavné mesto: Santo Domingo
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: unitárna prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. júl 1924
Rozloha: 48442 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: dominikánske peso
Kód meny: DOP
Kurz (za 1 € dostaneš): 62.992 DOP
Medzinárodný kód krajiny: DO
Internetová doména: .do
Predvoľba telefónneho čísla: +1809, +1829, +1849

Blízke miesta do +/- 300km